fbpx

תיעוד: המחבלים מניחים מטען, בורחים – ומחוסלים

לאחר עשרה ימים שבהם צה"ל פרוס בכוחות גדולים בגולן ובמרחב לבנון , מזהים בצה"ל בימים האחרונים בדרום רמת הגולן באזור תל פארס הגעה של מספר חשודים לאזור הגדר, בהסוואה של רועי צאן. לאור החשד הוצב סמוך למוצב 116 כח של מגלן במשך שבוע שלם "במארב שוכב".

אמש, סמוך לשעה 8 בערב מזהים תצפיתניות מספר חשודים המגיעים לאזור. כעבור שלוש שעות מזהות התצפיתניות התקרבות לגדר בתוך שטח ישראל כשהם חמושים.

באותה נקודת זמן פותח צה"ל באש מקבילה גם מהאויר וגם מכח מגלן וכח צלפים ומחסלים את החוליה.

בצה"ל מעריכים שלא מדובר בכח ששייך למדינת סוריה וכן לא מעריכים שמדובר בתגובה של החיזבללה לאיומים במהלך הימים האחרונים.

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.

מסוק ה-V22 יגיע לישראל?

לאחר שבצה"ל הוחלט לפני כמה חודשים שלא לרכוש את המטוס־מסוק 22-V בשל שיקולים תקציביים – שר הביטחון בני גנץ ורמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי מתכוונים לבחון ההחלטה מחדש. גנץ, שבתקופתו כרמטכ"ל הגיעו ישראל וארה"ב להסכמה על רכש המסוקים, תומך באופן מובהק ברכש כלי הטיס המתקדם.

בפגישה שנערכה בין השניים לפני כשבועיים סוכם כי הצבא יבחן מחדש ההחלטה שלא לרכוש את המסוק. אם אכן תתקבל עמדת גנץ, רכישת ה־22-V צפויה להצטרף לעסקת רכש גדולה של מסוקים, אשר יחליפו את מסוקי היסעור המיושנים של צה"ל שהגיעו לישראל בשנות ה־60 וה־70. חיל האוויר הצליח להאריך את חייהם שוב ושוב, אך מבקר המדינה קבע בשנה שעברה כי הארכת חייהם מעבר לשנת 2025 עלולה לסכן חיי אדם.

יסעור. צילום: דובר צה"ל

שני המסוקים המתמודדים להחליף את היסעור הם המסוק מסוג 53K-CH, או בקיצור ה"K", מתוצרת חברת לוקהיד מרטין, שעלותו גבוהה יותר, וכן מסוק הצ'ינוק מתוצרת חברת בואינג. כדי לגרום לחברות להתחרות ביניהן ולהוריד מחירים כמה שניתן, צה"ל לא מפרסם עדיין את בחירתו, אך ל"ישראל היום" נודע כי מערכת הביטחון נוטה לרכוש את מסוק ה"K" של לוקהיד מרטין בשל ביצועיו הטובים.

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.

חיזבאללה: חשפנו מכשיר האזנה ישראלי

הטלוויזיה הלבנונית

הדיווחים מגיעים על רקע המתיחות המתמשכת בגבול הצפון. כזכור בשבוע שעבר אירעה תקרית קשה בהר דוב, בו חוליית מחבלים ביצעה חדירה של מספר מטרים בודדים מעבר לקו הכחול לשטחה הריבוני של מדינת ישראל. כוחות צה"ל פתחו באש לעבר המחבלים והחוליה נמלטה לשטח לבנון.

ארגון חיזבאללה כאמרו הכחיש כי הוציא לפועל את החדירה: "הדיווחים בישראל שקריים, לא היו חילופי אש או הסתננות היום רק ירי מצד ישראל, הנקמה שלנו על הרג הפעיל בוא תבוא". בחיזבאללה הבהירו כי התגובה על הריגתו של הפעיל בתקיפה בסוריה "תגיע בוודאות".

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.

המפלגות החרדיות: לא נתמוך בפסקת ההתגברות

סיעות ש"ס ויהדות התורה הודיעו כי "לא יתמכו בהצעת חוק פסקת ההתגברות נציגי סיעות שס ויהדות התורה, החליטו היום (יום א׳) שלא לתמוך בהצעת חוק פסקת ההתגברות שאמורה להעלות השבוע להצבעה בכנסת על ידי האופוזיציה באמצעות ח״כ איילת שקד. נציגי הסיעות החרדיות הודיעו כי הם מחוייבים לשלמות הקואליציה ומניעת קיום בחירות, פועלים להעברת תקציב המדינה ולמאבק בנגיף הקורונה".

בכך נראה שנסתם הגולל על המהלך שפתח אתמול יו"ר הקואליציה מיקי זוהר, שצייץ כי ימליץ לראש הממשלה לתמוך בהצעתה של שקד – והצית בכך מחדש את חילופי האש בין כחול לבן לליכוד.

מיקי זוהר
מיקי זוהר. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

 

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.

תכנית המענקים: מאות אלפי ישראלים קיבלו את הכסף

הבוקר (א') החל הביטוח הלאומי להעביר את ה'מענק לכל אזרח', תכניתם הכלכלית הכוללת 'מענק קורונה' של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כץ.

הורים לילדים מתחת לגיל 18 כבר קיבלו את המענק עבור ילדיהם לחשבונות הבנק. ההורים זכאים ל-500 שקלים עבור כל ילד עד הילד הרביעי, ו-300 שקלים על כל ילד נוסף.

המענקים הללו יועברו מהביטוח הלאומי אל חשבונות הבנק אליהם מועברת מדי חודש קצבת הילדים.

כמו כן, תינוקות שנולדו במהלך חודש יולי יהיו זכאים לקבלת המענק – גם אם הם עדיין לא קיבלו את קצבת הילדים מהביטוח הלאומי.

בסך הכל יעביר הביטוח הלאומי בשלב הראשון 1,450,000,000 שקלים עבור מענקי הקורונה לילדים.

על פי הביטוח הלאומי, מדי יום ישולמו עוד כמיליון תשלומים עד לסיום כלל התשלומים. ניתן לוודא באתר הביטוח הלאומי שפרטי חשבון הבנק זמינים לצורך תשלום – ואפשר אף לעדכן פרטים כאלו במידת הצורך. מי שלא מחזיק בחשבון בנק יוכל בהמשך לפדות את המענק במזומן באחד מסניפי בנק הדואר

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.

עדכון סופ"ש: ירידה במספר הבדיקות והמאומתים

משרד הבריאות מעדכן כי 1,358 מאומתים חדשים אובחנו אתמול, מתוך 22,890 תוצאות בדיקות שהתקבלו.

72,163 ישראלים אובחנו כמאומתים לקןרונה מפרוץ המגפה, 26,542 פעילים כעת.

328 חולים שמצבם מוגדר קשה, 95 מונשמים, ו-523 נפטרו בישראל מאז פרוץ המגפה

בתוך כך, חקירה אפידמיולוגית שנעשתה ע״י נציגי משרד הבריאות, העלתה כי חברי הכנסת אבי דיכטר, אסנת מארק אלי כהן וכן 3 יועצים נדרשו להיכנס לבידוד ביתי נוכח חשיפתם לחולה מאומת לנגיף הקורונה.

נציגי משרד הבריאות פנו לחברי הכנסת וליועצים, ועדכנו אותם בפרטי החקירה.

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.

הותר לפרסום: כוחות הביטחון גילו מודיעין רב ממחבל שחדר מעזה לפני כחודש

בתאריך ה-28 ביוני 2020 הסתנן לישראל בשחייה עז אלדין חוסין, בן 24, תושב ג'בליה שבצפון רצועת עזה. לדבריו, הסתנן לישראל מרצונו נוכח קשיים אישיים במישור המשפחתי ולאחר רדיפה והכפשה מצד בכירי חמאס.

מיד לאחר חציית המכשול הימי, נעצר חוסין על ידי כוח צה"ל והועבר לחקירת שירות הביטחון הכללי.

כעת הותר לפרסום כי מחקירתו בשב"כ עלה כי בשנת 2013 גויס לזרוע הצבאית של החמאס והחל משנת 2018 ועד למעצרו, פעל חוסין במערך ההגנה האווירית של החמאס, בין היתר, בתפקיד פיקודי כאחראי חולית טילי כתף. במסגרת תפקיד זה החזיק בביתו טיל נ"מ והונחה לשגרו לעבר מסוק ישראלי, ככל שינחת בסביבת ביתו בעזה, וזאת לשם הריגת חיילים ישראלים או חטיפתם.

במסגרת פעילותו בחמאס לקח חוסין חלק בהכשרות שונות ובפעילויות צבאיות כנגד מדינת ישראל. כך, במסגרת שירותו במערך ההגנה האווירית בחמאס, למד חוסין אודות כלי טיס של חיל האוויר הישראלי ותפקידם, טילי נ"מ וכן אודות משקפות ומצלמות לצורך תצפית על תנועת המטוסים הישראלים בשמי עזה.

פעילותו של חוסין בחמאס והידע הרב אשר רכש במסגרת זו, הביאו לחקירה ייחודית אשר חשפה עבור השב"כ מודיעין רב אודות ארגון החמאס.

עם סיום החקירה, הגישה היום (ה') פרקליטות מחוז דרום כתב אישום לבית המשפט המחוזי בבאר שבע המייחס לחוסין עבירות ביטחוניות חמורות.

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.

עדכון קורונה: 2,062 נדבקים ו-25,325 בדיקות ביממה האחרונה

משרד הבריאות מעדכן כי 2,062 נדבקים חדשים אובחנו ביממה האחרונה, ו-64 מחצות. מנין המאומתים עד כה עומד על 66,555, מתוכם 33,377 חולים פעילים.

32,907 מהחולים מוגדרים במצב קל, 155 במצב בינוני ו-315 במצב קשה. 96 חולי קורונה מונשמים כעת. מנין הנפטרים: 486

32,692 חולי קורונה החלימו בישראל, 25,325 בדיקות נערכו ביממה האחרונה.

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.

המתיחות בצפון: צה"ל מתגבר כוחות

בעקבות המתיחות בצפון צה"ל מתגבר כוחות. כך הוחלט בתום הארכת מצב שבוצעה בצבא בשיתוף הדרג המדיני.

מוקדם יותר הבוקר ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים הבוקר הערכת מצב ביטחונית בפיקוד הצפון, בהשתתפות הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי, מפקד פיקוד הצפון, ראש אמ"ן, ראש אמ"ץ ובכירים נוספים וכן שמע סקירות ביטחוניות.

שר הביטחון גנץ ערך היום סיור בבסיס נבטים של חיל האוויר. בסיום הביקור אמר גנץ: "אני מסיים עכשיו ביקור בטייסת "אדיר" שהיא המתקדמת ביותר שיש לחיל האוויר הישראלי ומהטובות בעולם. יש לנו יכולת לפעול בכל טווח ובדריכות מבצעית חסרת תקדים. אני מציע לכל מדינות האזור, קרובות ורחוקות, איראן, לבנון, סוריה או כל מי שמעורב בטרור לזכור- יש למדינת ישראל יכולת אינסופית ונדע להשתמש בה".

 

בהערכת המצב שקיים הבוקר ראש הממשלה בפיקוד צפון אמר כי "הפעולה אתמול הייתה חשובה, היא מנעה חדירה לשטחנו. כל מה שמתרחש כרגע זו תוצאה של ניסיון להתבסס צבאית באזורנו על ידי איראן וגרורותיה בלבנון. נסראללה משרת את האינטרס האיראני הזה על חשבון מדינת לבנון.

אני לא מציע למישהו לנסות את צה"ל או את מדינת ישראל. אנחנו נחושים להגן על עצמנו".

צילום: עומר מירון לע"מ

עוד אמר ראש הממשלה בתום הערכת המצב כי הוא "מתרשם שצה"ל ערוך היטב לקראת כל תרחיש אפשרי. אנחנו ממשיכים לפעול כדי לסכל את ההתבססות הצבאית האיראנית באזורנו. אנחנו נעשה כל מה שצריך כדי להגן על עצמנו, ואני מציע לחיזבאללה לקחת בחשבון את העובדה הפשוטה הזאת. ישראל ערוכה לכל תרחיש".

אתמול, במהלך מסיבת עיתונאים מיוחדת נתניהו וגנץ שיגרו מסר מאיים לחיזבאללה לפיו אם יפרו את ריבונותה של ישראל וינסו להוציא פיגוע נוסף – התגובה תהיה קשה ועוצמתית.

נתניהו אמר בהצהרה: "נסראללה מסבך את לבנון בגלל אירן. היום חוליה של חיזבאללה חדרה לשטח ישראל. בהיערכות טובה בשטח צה"ל סיכל את הניסיון. אנחנו רואים את הניסיון לחדור לשטחנו בחומרה רבה. נסראללה ולבנון נושאים באחריות לאירוע. נסראללה צריך לדעת שהוא משחק באש. כל התקפה נגדנו תיענה בעוצמה רבה".

נתניהו בביקור בפיקוד צפון, הבוקר. צילום: קובי גדעון, לע"מ
רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.

גנץ בבסיס חיל האוויר: "מציע לזכור – למדינה ישראל יכולת אינסופית"

שר הביטחון בני גנץ סייר היום (ג') בבסיס נבטים יחד עם מפקד חיל האוויר אלוף עמיקם נורקין. במסגרת הסיור קיבל גנץ סקירה על הפעילות המבצעית של חיל האוויר והאתגרים השונים בחיל. גנץ נפגש גם עם חיילים במערך הטכני תומך הלחימה.

https://youtu.be/WlB0uriOr3Q

שר הביטחון בני גנץ אמר בסיום הביקור: "אני מסיים עכשיו ביקור בטייסת "אדיר" שהיא המתקדמת ביותר שיש לחיל האוויר הישראלי ומהטובות בעולם. יש לנו יכולת לפעול בכל טווח ובדריכות מבצעית חסרת תקדים. אני מציע לכל מדינות האזור, קרובות ורחוקות, איראן, לבנון, סוריה או כל מי שמעורב בטרור לזכור- יש למדינת ישראל יכולת אינסופית ונדע להשתמש בה".

עוד הוסיף גנץ כי "ישראל תדע להשתמש ביכולת שלה- בכל מקום".

צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

 

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.