מדינת תל אביב גם במודיעין: העיריה תרשום 'זוגות' שאינם נשואים כדת משה

עיריית העיר מודיעין מכבים רעות החליטה להצטרף ליוזמה של עיריית תל אביב, ולרשום בעיריה 'זוגות' שלא נישאו דרך הרבנות. הזוגות, שיכללו 'נישואין' של זוגות מקהילת הלהט"ב, יהנו מזכויות השמורות לזוגות נשואים, וגם מההכרה ההצהרתית בהם כזוגות נשואים. ראש העיר, חיים ביבאס, תמך בהחלטה.

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.

האם שוב יוגבלו מנייני תפילה ל-20 משתתפים?

בכירים במשרד הבריאות אומרים כי ידרשו להגביל את מספר המתפללים במנייני תפילה ל-20. זאת בעקבות העליה הדרמטית בהתפשטות נגיף קורונה.

המלחמה הלאומית בנגיף קורונה
תחלואה בישראל
נדבקים ביממה האחרונה
966
חולים פעילים
8,647
חולים מונשמים
29
נלחמים בנגיף
בדיקות ביממה האחרונה
20,798
מחלימים ביממה האחרונה
59
חזרו לעבודה ביממה האחרונה
4,720

יו"ר איגוד רבני קהילות, הרב עמיחי אליהו, קורא למשרד הבריאות ולקבינט הקורונה:

"הגבלת מספר המשתתפים המותרים בתפילה בבתי הכנסת לפחות ממה שמותר בבר, אירוע או כל מקום אחר הינה אבסורדית. בעיקר עקב כך שנתוני התחלואה מצביעים על כך שבתי הכנסת נמצאים בתחתית הרשימה של מקומות בהן היה אירוע של הדבקות בנגיף".

הרב עמיחי אליהו. צילום: איגוד רבני קהילות

עוד הוסיף אליהו: "לא יתכן שבתי הכנסת יוגבלו ביתר שאת בעוד שבשאר המקומות מבקשים להתיר ולהגביל פחות. הקהילתיות הינה דבר חשוב ביותר עבור אנשים ולרבים אף מהווה את סלע קיומם בייחוד בתקופה האחרונה בה נחשפנו לאתגרים חדשים".

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.

חמאס ופתח בהצהרה דרמטית: עימות מאוחד נגד ישראל

יו״ר הרשימה המשותפת, ח״כ איימן עודה, הגיע כנציג 'ערביי ישראל' לועידה המשותפת לציבור הערבי לישראל כנגד תכנית הריבונות.

עודה אמר בהגעתו לכנס הוירטואלי ברמאללה: ״אני מגיע לכנס ברמאללה כדי לתמוך בצעדי הפיוס הפנים פלסטינים. פיוס בין הפלגים הוא צעד הכרחי למאבק בסיפוח, סיום הכיבוש והשגת שלום צודק. המשך הפילוג משרת רק את אלה שרוצים בהמשך הכיבוש וכינון אפרטהייד. כל מי שתומך בפתרון שתי המדינות צריך לתמוך גם בפיוס״.

בכיר הפתח ג'בריל רג'וב אמר: "פותחים דף חדש של אחדות מול הסיפוח. נשכח את הסכסוכים ונפעל תחת דגל אחד, בהנחיית אבו מאזן וברוח ערפאת ויאסין וחבש". רג'וב התייחס לעודה ואמר :"אתה אחי איתנו כאן, אחינו איימן עודה, שנושא מסר שלום ואחדות מול ימין פשיסטי ונתניהו כמוסוליני".

רג'וב. צילום: עיסאם רינאווי, פלאש 90

רג'וב התחייב: "הדם לא יהיה מים. נגיע למדינה אחת שירושלים בירתה. נציג אסטרטגיה אחת למאבק עממי, כמו אירועי יריחו ועזה, נגד מזימת נתניהו וטראמפ. אבו מאזן נותן ברכתו ופרסם הודעה כי הגיעה השעה לאחדות פלסטינית. שוכחים את העבר ופותחים דף חדש: אחים אנחנו, צאלח (עארורי, נציג חמאס) ואיימן".

צאלח עארורי, בכיר חמאס, אמר: "אני מברך את אחי איימן ואת ערביי 48. הניה מוסר ברכתו לאבו מאזן ולכולכם". עארורי התייחס לתכנית הריבונות: "הסיפוח הוא סכנה קיומית חסרת תקדים. אני מייצג את כל תנועת חמאס, ופרסמנו הודעה כי הגיעה העת לאחדות מול הסיפוח".

עארורי הוסיף ואמר: "עמדת אבו מאזן מבורכת, ואנו מעריכים אותה, ומאמינים לאבו מאזן ולפתח. נעמוד יחד כל חלקי עמנו להכשיל את המזימה". עארורי הזכיר את האינתיפאדות הקודמות, והכריז – בנוכחות רג'וב נציג חמאס ועודה נציג ערביי ישראל, על אינתיפאדה חדשה: "הניסיון מלמד שבאינתיפאדה הראשונה פעלנו יחד והצלחנו. גם באנתיפאדנה השנייה תיאמנו ופעלנו יחד, והסבנו לכיבוש נזקים כבדים. אנו באותו מצב כעת, כמו בכניסת שרון לאל אקצא ב- 2000, והיתה אנתיפאדה מבורכת בה הקרבנו מנהיגים – ערפת ויאסין ואלים – והבאנו את שרון לוותר על הרצועה ולברוח".

ג'יבריל רג'וב התייחס למחלוקות הפוליטיות בישראל וייחס להן את כישלון הריבונות עד כה: "הם סובלים מפיצול פנימי בישראל ומול ארה"ב, ולכן דחו (את החלת הריבונות)".

עודה. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

ראש הדסק לענייני ערבים בערוץ 20, ברוך ידיד, מסביר כי מדובר במצב חדש ודרמטי, בו ישנה אחדות פלסטינית שנראית אמיתית ונחושה מול הריבונות הישראלית – וייתכן שאנו אכן עומדים בפתיחתה של התנגדות אלימה מול תכנית הריבונות הישראלית. כל זאת, כאמור, בהשתתפות יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה.

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.

דאגה עמוקה ברשות הפלסטינית: נגיף הקורונה מתפשט

2500 ערבים מיהודה ושומרון חולים כעת בקורונה, מתוכם 1800 בחברון. מחר (ו') יוטל סגר מלא על כל המחוזות, למשך 5 ימים. שר פלסטיני אומר כי המצב מחמיר, וקצב ההדבקה כעת עומד על 200 נדבקים ביום. כעת תעמוד יכולה של הרשות להתמודד עם הנגיף לבדה, ללא תיאום עם ישראל, למבחן של ממש.

בגל הקורונה הקודם נשענה הרשות על מערכות הבריאות בישראל, והתיאום הביטחוני אפילו דאג להעברת צוותי רפואה בין האזורים. כעת הדבר מתבטל, בעקבות ה'ברוגז' הערבי עם ישראל בעקבות קידום תוכנית הריבונות של ראש הממשלה נתניהו.

'ברוגז' עם ישראל על חשבון ההתמודדות עם הקורונה. אבו מאזן. צילום: פלאש 90

אתמול הודיעה הרשות כי ועדות החירום של הפתח, שתפקידן לפעול במקום בו המנגנונים אינם יכולים לפעול, יחזרו לשטח.בגל הקודם העבירה ישראל ציוד רפואי לעזה באמצעות הרשות הפלסטינית, והעזתים העבירו בדיקות למעבדות ברמאללה – כעת כל אלו אינם מתקיימים

הדבר הקריטי ביותר המשפיע על יכולת הרשות להתמודד עם המשבר הוא הסירוב הפלסטיני לקבל את הלוואת 800 מיליון השקלים מישראל, וכן את כספי המע"מ. בלי אלו – הרשות לא תוכל להתמודד עם הקורונה.

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.

רול דורש לאפשר רכישת ילדים בזול | דעה

ח"כ עידן רול (יש עתיד) פנה היום (ד') מעל דוכן הכנסת לחברי כחול לבן, ודרש מהם להצביע בעד חוק הפונדקאות, כדי שחברי קהילת הלהט"ב יוכלו לרכוש ילדים בזול ובקלות בישראל, ולא יצטרכו לשלם סכומים יקרים בחו"ל. אשכרה ככה.

רול פנה לח"כים מכחול-לבן, הזכיר להם כמה ילדים יש להם, והסביר שגם חבריו מקהילת הלהט"ב רוצים ילדים, בלי לשלם סכומים גבוהים: "בני גנץ, לך יש ארבעה ילדים. עבורי זה היה עולה שני מיליון שקלים. מיקי חיימוביץ, לך יש שני ילדים, זה מיליון שקלים עבור זוג גאה". מחירון ילדים.

רוצים ילדים בזול. רול. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

דבריו של ח"כ רול מצטרפים להודעה של שר המשפטים ניסנקורן, שהודיע היום כי הוא מתכוון להעביר חוק פונדקאות עוד ב-2020:

"יש לקדם תיקון בחוק הפונדקאות בצורה מקצועית ואחראית, ולא בהצעת חוק פרטית. לכן, בכוונתי להביא הצעת חוק ממשלתית בהסכמה שתבטיח שיוויון זכויות בהורות עוד ב-2020".

שר הביטחון וראש הממשלה החילופי בני גנץ גיבה את ניסנקורן, וצייץ: "שוויון זכויות מלא. להורים ולמי שרוצים להיות הורים. הבטחנו ונקיים".

כזכור, בני גנץ אמר ביום שני בישיבת סיעת כחול לבן בעניין הריבונות כי מה שלא קשור לקורונה – יחכה לסיום משבר הקורונה. הוזלת תעריף הילדים עבור קהילת הלהט"ב חשובה יותר מהריבונות הישראלית ביהודה ושומרון.

 

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.

כחול לבן נגד המשפחה: "חוק פונדקאות עוד ב2020"

שר המשפטים אבי ניסנקורן הודיע היום (ד'): "יש לקדם תיקון בחוק הפונדקאות בצורה מקצועית ואחראית, ולא בהצעת חוק פרטית. לכן, בכוונתי להביא הצעת חוק ממשלתית בהסכמה שתבטיח שיוויון זכויות בהורות עוד ב-2020".

שר הביטחון וראש הממשלה החילופי בני גנץ צייץ: "שוויון זכויות מלא. להורים ולמי שרוצים להיות הורים. הבטחנו ונקיים". זאת למרות שבעניין הריבונות הבהיר גנץ שכל מה שלא נוגע לקורונה – יחכה לאחרי הקורונה.

גנץ. צילום: גילי יערי, פלאש 90

ח"כ עידן רול (יש עתיד) פנה היום מעל דוכן הכנסת לח"כים של כחול לבן בדרישה: אפשרו לנו לקנות ילדים בישראל. רול תיאר את המחיר של ילדים בשוק הבינלאומי והקושי לרכוש אותם בשפה זרה ובמחיר יקר, וספר לכמה מהח"כים בכחול לבן את ילדיהם, תוך בקשה: יקר לקנות ילדים בחו"ל, אפשרו לנו לרכוש אותם בזול בישראל.

 

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.

ראש עיריית אשקלון הורה לפתוח מקלטים

נערכים להסלמה: עיריית אשקלון הודיעה כי בתום התייעצות ראש העיר עם הגורמים הרלוונטיים, החליט ראש העיר תומר גלאם לפתוח את המקלטים ברחבי העיר אשקלון מהלילה שבין רביעי לחמישי.

גלאם: "אנו לוקחים במלוא הרצינות את האיומים של ארגוני הטרור בעזה לחדש את הירי לשטח ישראל, על רקע הדיווחים על סיפוח השטחים, ונערכים לתרחיש כזה".

פגיעת רקטה באשקלון. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

כזכור, הלילה דיווחו מקורות ברצועת עזה על כ-20 רקטות שירה חמאס לכיוון הים, במה שנתפס כאיום על ישראל לקראת החלת ריבונות.

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.

השופט רוזן: ראוי היה לסגור את תיק מנדלבליט מחוסר אשמה

נציב התלונות על הפרקליטות, השופט בדימוס דוד רוזן, קבע היום (ד') כי ראוי היה שעילת סגירת התיק נגד מנדלבליט תופיע ברישומי המשטרה.

בפני רוזן הופיעו מנדלבליט, שי ניצן, מומי למברגר וטוני גולדברג. לדברי רוזן, העובדה שלא נכתבה בתיק המשטרה עילת סגירת התיק היא התנהלות לא ראויה. לדבריו, אחרי בקשת מנדלבליט מניצן בבקשה שישנה את עילת סגירת התיק – ראוי היה לקבוע גם בכתב כי עילת הסגירה היא חוסר אשמה.

מנדלבליט. צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90

רוזן: "מנדלבליט נחקר בתיק לפני כשש שנים, בגין התנהלותו כארבע שנים קודם לכן, עת שימש כפרקליט הצבאי הראשי. התנהלות זו נבחנה היטב בידי מבקר המדינה דאז, משטרת ישראל, צוות פרקליטים בכיר בראשות פרקליט המדינה דאז, היועץ המשפטי לממשלה דאז, ועדת האיתור למשרת היועץ המשפטי לממשלה ובית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ.

חומרי חקירה רבים היו מונחים בפני צוות החוקרים והפרקליטים, ואלה בחנו אותם לעומקם, ובסופו של דבר התקבלה ההחלטה לסגור את התיק.

נחה דעתי, כי מלוא החומר הרלוונטי היה מונח בפני גורמים אלה, ובחומרים שפורסמו לאחרונה בתקשורת אין כל חדש. אחת ההקלטות בתיק נמצאה כהאזנת סתר, ולא היה כל מנוס מהוצאתה מחומר החקירה ומחיקת כל התייחסות אליה. בדיעבד הוחוור, כי לא היה בהקלטה זו להביא לשינוי התמונה הראייתית וכלל שיקולי ההעמדה לדין בתיק.

ההחלטה לסגור את התיק לא באה לידי ביטוי ברישום המשטרתי. זאת, למרות שנושא זה עלה בפני הפרקליטות מספר פעמים, עוד בסמוך לקבלת ההחלטה.

הותרת התיק פתוח ברישומי המשטרה הינה בבחינת התנהלות בלתי ראויה.

בקשתו של ד"ר מנדלבליט לסגור תיק החקירה הפתוח בעניינו, נותרה פתוחה, בשל החשש לניגוד עניינים, שלהשקפתי אמור היה לסגת מול בקשת אדם לניקוי שמו, כאשר אליבא דפרקליטות, נכון היה לסגור התיק בהעדר אשמה, לאור פסיקת בג"ץ.

מצאתי פגם בהימנעות הפרקליטות מליתן מענה בכתב לבקשת ד"ר מנדלבליט לסגור התיק במשטרה בעילה של העדר אשמה".

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.

אתר 'סרוגים' מציג: כך היה אמור להיראות האתר הבוקר

מצחיק או עצוב?

היום, ט' תמוז (1 ביולי), הוא התאריך שקבע ראש הממשלה בתור תאריך החלת הריבונות. בפועל, כך נראה, לא עומד לקרות היום דבר, מלבד הכרזות על המשך הדרך.

ב'סרוגים' החליטו בכל זאת להציג את האתר כפי שהיה אמור להיות אם היתה מוחלת הריבונות.

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.

צ'רקסי חבוי, בור שלא מוזכר, וכפר ציורי. לשעבר

רבים מהנוסעים בכבישי מרכז רמת הגולן, מכירים את המסגד של חושניה הסמוך לקשת, כמייצג של כפרי הצ'רקסים בגולן. לא רחוק משם, חבוי בלב השטח נמצאים שרידיו המרשימים מאוד של כפר נוסף: צורימן.

הכפר שנמצא בצפונו של רכס החזקה-בשנית, חבוי בין בוסתנים ועצים וסמוך מאוד לגבול. תושביו האחרונים (הכוונה מעבר לחזירי הבר שמאכלסים את האיזור כיום:) היו הצ'רקסים.

כבר דיברנו לא מעט על "משיכת" הצרקסים לאיזור על ידי העותמאנים לאחר הטבח הרוסי בצרקסים בקווקז, והטבות מיסים שחולקו למתיישבים הצרקסים שיבואו לחזק את איזור הגולן בנאמנות עותמאנית אל מול שבטי הנוודים שישבו באיזור הספר.

צורימן כמו כפריהם האחרים של הצרקסים, שכמו קפאו בזמן, מאופיין בבתים בנויי אבני בזלת עם קורות בזלת ארוכות ועבות, בשילוב אמצעים מודרנים כמו סורגי מתכת ובטון.

בין חצרות הבתים ניתן למצוא בורות מים, בוסתנים של עצי תות, אגוזי מלך, תאנים וגפנים. הבתים בכפר היו מכוסים ברעפי מרסי שאותם ניתן לראות פזורים בשטח.

כיום רוב בתיו של הכפר הרוסים לאחר שבשנים שלאחר מלחמת ששת הימים, היותם סמוכי גבול איפשרה למחבלים להסתתר בתוכם לקראת פיגועים בשטח הגולן, מה שהביא להפצצתם.

המבנה הבולט ביותר גם אז וגם כיום הוא מסגד הכפר, בו ניתן לראות אבנים משולבות בשימוש משני מהתיישבויות אחרות במקום, בעיקר סביב התקופה הביזנטית.

מיד אחרי שאשלח את הפינה, אקבל הודעות חוזרות, רגע! איך לא הזכרת את בור המים שאליו נכנסים? אז לא הזכרתי אותו (תראו זה הפוך על הפוך) כי על אף סולם החבלים במקום, הבור עמוק, היציאה ממנו קשה וקרה כבר שהסולם נתלש פנימה, ורק לאחרונה חולצו משם מטיילים, כך שלא מומלץ..מה שאני לא יכול להגיד על עצי התות במקום;)

איך מגיעים? שאלה מצוינת. בעיקרון אין כניסה למקום לאור קרבתו לגבול, למעט באישורים מיוחדים…

**

אביתר ליכטמן, מורה דרך ומרצה

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.