חדש בצה"ל – "חיל הגנת הגבולות"

הטקס נערך בראשות מפקד זרוע היבשה, אלוף יואל סטריק, ומפקד חיל הגנת הגבולות, תת-אלוף אמיר אבשטיין, התקיים היום (ד') במחנה עופר וציין את המעבר הרשמי של מערך הגנת הגבולות לחיל חדש בזרוע היבשה.

המעבר לחיל נעשה כחלק מהתכנית הרב שנתית 'תנופה'. החיל במתכונתו החדשה יעסוק בבניין הכוח הרב-זרועי בגבולות, במימוש תפיסת ״גבול חכם וקטלני״, בבניית היחידות הייעודיות להגנת הגבולות, וכן בלמידה המבצעית וכתיבת התורה והתפיסות בהגנת גבול.

במסגרת הטקס נחשף תג החיל החדש, שהוענק על ידי מפקד זרוע היבשה למפקד החיל ולקציני החיל הבכירים.

חיל הגנת הגבולות, מוביל את המהפכה הטכנולוגית בגבולות בשיתוף פעולה עם הזרועות, האגפים והפיקודים המרחביים. ישרתו בו לוחמי ולוחמות איסוף, לוחמי ולוחמות חי״ר גבולות, תצפיתניות, גששים, סמלות מבצעים, קציני ההגנה המרחבית ורכזי ביטחון שוטף צבאיים. בנוסף, החיל יוביל את המשך ההתנסות של לוחמות הטנקים בחיל הגנת הגבולות.

מדברי מפקד זרוע היבשה האלוף יואל סטריק: ״בשלב תכנון תר״ש ׳תנופה׳, המחשבה שעמדה לנגד עינינו היא לאן נרצה לקחת את זרוע היבשה קדימה".

"אחת הסוגיות שסימנו לעצמנו היא לחזק את התחום של הגנת הגבולות כמערכת שתכליתה להיות הרבה יותר מדויקת ולהוביל שינוי עמוק בתחום זה. ההשתנות הרב-זרועית קורית כבר עכשיו, הלכה למעשה, כאשר נקבעו עובדות מרשימות ביותר בשטח, עובדות שכל אחד ואחד מכם שותף אליהן באופן מלא. הטקס מסמל את העמקת הרלוונטיות תוך ההשתנות בקצב מהיר, המקצועיות, חיבוריות רב-זרועית והטיפול באנשי החיל".

צילום: דובר צה"ל

מדברי מפקד חיל הגנת הגבולות, תת-אלוף אמיר אבשטיין: ״לפני כשנתיים, טבענו את החזון של 'שיפור הגנת הגבולות בהווה, עיצוב העתיד וחיבור בין שניהם".

"גם אני לא תיארתי לעצמי שלאחר תקופה לא ארוכה, נהיה בשיאו של תהליך בניין כוח חדשני. בונים חטיבות מרחביות חכמות באזור יהודה ושומרון, גבול חכם וקטלני בעזה, גדוד מרחבי המוקם בימים אלו בגדוד הקרקל, הפיכת גדודי האיסוף ליחידות הפעלה רב-זרועיות".

"המתמחים במענה אפקטיבי לאתגרי הפיקודים המרחביים והאוגדות המרחביות בהגנת גבולות, תוך רתימת מטה הזרוע ושותפים רב-זרועיים המסייעים למימוש בניין כוח רב-זרועי בגבולות".

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.

גנץ: "מדינת ישראל קרובה מאוד לסגר"

שר הביטחון, בני גנץ, המשיך לקרוא הערב (רביעי) בראיון לחדשות 12 להעברת הסמכויות לניהול משבר הקורונה למשרד בראשו הוא עומד.

"מדינת ישראל קרובה מאוד לסגר, הנתונים מאמירים וצריך לפעול בהתאם. אני מבטיח לציבור שלא נלך לסגר אם תהיה אלטרנטיבה אחרת".

"צריך לקטוע את שרשרת ההדבקה, ובשביל זה צריך שיתוף פעולה בין הדרכה טובה מלמעלה וציות מהאזרחים. אנחנו חושבים שמשרד הבריאות הוא הרגולטור הרפואי המוביל, ומציעים את משרד הביטחון על מנת לתמוך באוכלוסייה".

"זה מה שעושים בעיתות חירום. אני לא רוצה לחשוב שהסמכויות לא עוברות בגלל שיקול פוליטי. רה"מ ואני משוחחים, לשנינו אכפת מהמדינה באותה מידה ונדאג שזה יעבוד כמו שצריך", אמר גנץ.

כשנשאל על ההאשמות מצד הליכוד לפיו הוא זה שמוביל את המדינה לסגר ופועל משיקולים פוליטיים, השיב: "בניגוד לשיקול פוליטי נכנסתי לממשלה ומנעתי בחירות, השיקול הפוליטי שלי הוא תמיד משני לשיקולי המדינה".

"אני לא מפעיל שיקול פוליטי בתהליך הזה. רה"מ פועל באופן אישי וישיר, ונמשיך את השיחות בינינו כדי למצוא את האיזון. אנחנו המערכת שהכי יודעת לנהל את המערכות המורכבות במדינה, וחבל לוותר על זה".

כשנשאל על הוויכוח בין כחול לבן והליכוד בסוגיית התקציב השיב: "אני מניח שמשבר הקורונה יימשך ללפחות עד סוף 2021. זה מחייב תוכנית שנתית מורחבת. אנחנו חייבים עוגני יציבות כלכליים ואני מתעקש על זה".

"המושג "דו שנתי" הוא מטעה כי מדובר בשנה ועוד רבעון. שנת 2020 כבר כמעט מאחורינו. יש לנו גם הסכם שמחייב אותנו. אני עושה הרבה דברים שאני לא מת עליהם בגלל ההסכם, ולכן גם הליכוד יצטרך לעשות דברים שהוא לא מת עליהם".

גנץ הוסיף כי: "אני חותר ליציבות. מי שייקח אותנו לבחירות יעשה מעשה בלתי אחראי, וזה לא יהיה אני. נתעקש על עקרונותינו ועל ההסכם. אעשה הכל כדי שלא יהיו בחירות, לא בגלל מספר המנדטים של מפלגה X אלא כי באמצע מלחמה לא משחקים בפוליטיקה".

כאמור משרד הבריאות מעדכן כי נכון להערב (ד') מנין חולי הקורונה הפעילים בישראל עומד על 23,399.
193 אחרים החלימו.

מנין הנדבקים בנגיף הקורונה בישראל מאז פרוץ המגפה עומד על 31,392 חולים. מתוכם החלימו עד כה 19,894 חולים. 375 חולי קורונה נפטרו בישראל.

105 במצב בינוני ו-205 במצב קשה שמתוכם 57 חולים מונשמים.

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.

היד הנעלמה: שבע ספינות עלו באש בדרום איראן

שוב שריפות מסתוריות ופיצוצים באיראן, כשהפעם דווח כי לפחות שבע ספינות עלו באש בנמל בושהר בדרום המדינה. בשבועיים האחרונים אירעו מספר פיצוצים ושריפות באיראן, מתקנים גרעיניים, תחנות כוח, מתקני גז, עלו באש בסדרת פיצוצים, לא ברור מי עומד מאחורי התקלות הרבות.

ביום שני האחרון במתחם תעשייתי בצפון-מזרח איראן, על פי הדיווח המקום משמש כמפעל לחומרים כימיים.

ג'אבד ג'אנדאוסט, מפקד הכבאות במתחם התעשייה קאוויאן פארימאן, כ -20 מייל (32 ק"מ) דרומית לעיר משאד, אמר לכלי התקשורת המקומיים כי שישה בלוני אחסון גז הועלו באש, כולל זה שהתפוצץ. לדבריו, השריפה הייתה בשליטה ולא היו נפגעים.

ביום ראשון דיווחה סוכנות הידיעות הרשמית IRNA על שריפה במתקן פטרוכימיה בדרום מערב איראן, שם דווח על דליפת נפט, לא היו נפגעים.

כמו כן פיצוץ גז הרעיד ביום שבת בניין מגורים בבירת איראן, טהרן, ופצע אדם אחד, כך פרסמה סוכנות הידיעות ISNA בהסתמך על הודעה של כוחות הכיבוי.

מדוברות מכבי האש נמסר ל-ISNA כי מספר בלוני גז שהוחזקו במרתף התפוצצו, פגעו בבניין ופצעו דייר מקומי.

זהו אירוע מסתורי נוסף בסדרת אירועים מאז סוף יוני, מספר פיצוצים אירעו סביב מתקני צבא, גרעין ותעשייה איראניים.

כזכור בסוף השבוע סוכנות הידיעות IRIB דיווחה על פיצוץ בטהרן, אך לא פרסמה את פרטי הפיצוץ, הפיצוץ אירע במתקן טילים של משמרות המהפכה. הפיצוץ אירע במערב עיר הבירה טהרן בשעות המוקדמות של יום שישי.

סוכנות הידיעות IRIB לא סיפקה פרטים רשמיים נוספים, אלא ציטטה מקורות מרשתות חברתיות, מהסוכנות נמסר כי החשמל נותק באזור הפיצוץ.

עיתונאי מקומי, חסן סארי, ציטט מקורות שאמרו כי הפיצוץ אירע במתקן טילים / מחסן של משמרות המהפכה האיסלאמית באיראן

סארי הוסיף כי התרחשה "סדרת פיצוצים" בערים טהראן, גרמדארה ובקודס. הדיווחים הללו מגיעים לאחר פיצוץ במפעל בדרום טהרן, שהביא למותם של שני אנשים. בשבוע שעבר אירעה שריפה שהובילה לפיצוץ במתקן הגרעין בנתנז בטהרן. נתנז היה האתר המרכזי בתוכנית ההעשרה הגרעינית של איראן.

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.

דרעי: "אנחנו מרוקאים גאים"

פרשן 'חדשות 13' אבישי בן חיים, הותקף אמש (שלישי), על ידי אנרכיסטים בעת שסיקר את הפגנת השמאל מול מעון ראש הממשלה בבלפור.

בשעות אחר הצהריים הוא הותקף מילולית, ובשעות הערב הוא הותקף פיזית בשידור חי עקב תמיכתו בראש הממשלה בנימין נתניהו, דבר שהביא לסערה ציבורית גדולה.

"מכל האמירות הקשות – הקריאה 'מרוקאי זבל' היא שהייתה עבורי כמו דקירה", אמר לאחר מכן בן חיים בראיון לגל"צ. "הרבה צעקות איומות ומאיימות ספגתי אתמול. אבל רק זו הגזענית דקרה אותי ממש בנשמה", הוא הוסיף לאחר מכן בציוץ בטוויטר.

מי שנזעק לטובתו של בן חיים הוא לא אחר מאשר השר אריה דרעי שמיהר להגיב "‏אבישי בן חיים יכול להיות ד"ר באוניברסיטה, סגן אלוף ביחידה קרבית בצה"ל, עיתונאי מוערך, אבל עבור אנשים בחברה הישראלית הוא נשאר "מרוקאי זבל" רק בשל מוצאו.

אריה דרעי הוסיף כי: "לא נוריד יותר את הראש מול אמירות כאלה. כל מי שקילל אותך שילך כפרה עליך. אנחנו מרוקאים גאים!".

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.

הגאון רבי שאול אלתר נדבק בקורונה בבית החולים

ראש הישיבה הגר"ש אלתר נדבק בנגיף במהלך אשפוז בבית החולים, הטיפול הרפואי שהיה צריך לעבור נדחה והוא ישוב לביתו לקראת שבת עד שיצא שלילי לנגיף.

ראש הישיבה הגאון רבי שאול אלתר, אושפז בבית החולים 'שערי צדק' בירושלים שם נמצא כי נדבק בנגיף הקורונה.

מקורביו מסרו כי בעקבות הדלקת ממנה סבל ראש הישיבה לפני מספר שבועות, נקבעה בדיקת דם חוזרת לאתמול, ומתוצאות בדיקת הדם שהתקבלו התברר כי הדלקת עדיין פעילה והוא הוזמן שוב לבדיקת סיטי לבירור גורם הדלקת.

לטענת הקרובים, בפענוח בדיקת הסיטי הבוקר, אותר הגורם לדלקת ונקבע כי הגר"ש יעבור טיפול כירורגי.

בנוסף, הואיל ובמהלך הבדיקות התברר כי ראש הישיבה חיובי לקורונה, החליטו הרופאים כי ראש הישיבה יקבל יומיים עירוי אנטיביוטי בבית החולים ולקראת שבת ישוב לביתו עד לקבלת בדיקת קורונה שלילית, אז ישוב לבית החולים לביצוע הטיפול הכירורגי.

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.

המועצה לבג"ץ: מתנגדים לשחייה מעורבת

המועצה המקומית קרית ארבע חברון דורשת מבית המשפט העליון לדחות עתירה המבקשת לאפשר שעות שחיית מעורבות בבריכה הפועלת בתחומה.

"טענות העותרים מתחפשות לטענות של אפליה, כאשר למעשה מדובר על עתירה לזכויות יתר על חשבון רובו המוחלט של הציבור ולעתירה המחייבת אספקת שירות שאינו ניתן לאף תושב וממילא לא מפלה בין איש לרעהו", נאמר בתגובת המועצה.

עוד נכתב בה כי "שעות הבריכה שוות לחלוטין לכל מין ולכן אין טענה לאפליית נשים או כל טענה דומה. אין ציבור מופלה יותר במדינת ישראל מהציבור הרוצה לשחות בנפרד".

לפני כמה שבועות הוציא שופט בית המשפט העליון עופר גרוסקופף הוציא צו ביניים האוסר על מועצת קרית ארבע ועל ראש המועצה לפתוח את הבריכה בישוב על פי המתכונת שפורסמה.

"לאחר שעיינתי בבקשה למתן צו ביניים, וכן בטיעוניי המשיבים, ובהינתן בפסק הדין בבג"ץ 5527/17, מצאתי לנכון להורות על מתן צו ביניים המונע מהמשיבים 1 ו-2 (המועצה וראש המועצה – ח"ב) לפתוח את הבריכה הציבורית בקרית ארבע מבלי שיוקצו בה שעות שחייה ל'שחייה משפחתית' בהיקף של לפחות שעתיים בכל יום פעילות", קבע השופט.

ההחלטה התקבלה במסגרת עתירה שהגישו ביום ראשון שעבר עורכי הדין פרופ' אביעד הכהן וישעיהו אברהם בשם קבוצת עותרים תושבי קרית ארבע, בדרישה לאפשר שחייה בבריכה העירונית גם בשעות "משפחתיות".

העתירה הוגשה כהמשך לעתירה קודמת שהוגשה נגד המועצה, ואשר ההליכים בה הסתיימו בהסכמה של המועצה לפתוח את הבריכה לשחייה משפחתית במשך שבע שעות בשבוע.

ההסכמה זכתה לתוקף של פסק דין, אולם לטענת העותרים בשנתיים שחלפו מאז פסק הדין חדלה בפועל המועצה המקומית קרית ארבע מלהפעיל את הבריכה כמעט לחלוטין, ככל הנראה במטרה שלא לקיים את פסק הדין.

העותרים ענו באמצעות עורכי דינם, כי המועצה פתחה את הבריכה "כגנבים בלילה" ללא הקצאת שעות שחייה משפחתיות, וזאת בניגוד להסכמה שזכתה לעיגון בפסק דינו של בג"ץ.

העותרים דרשו לחייב את המועצה לקיים את התחייבותה לבג"ץ, וכן ביקשו צו ביניים שיאסור על המועצה להפעיל את הבריכה כל עוד לא תמומש ההתחייבות. בנוסף דורשים העותרים להשית על המועצה הוצאות לדוגמה בסכום גבוה במיוחד.

פרופסור אביעד הכהן מסר בעקבות צו הביניים, "יש להצר על כך שמועצת קרית ארבע נדרשת לצו ביניים מבג"ץ כדי שתבין שעליה לקיים את הבטחתה-שלה והתחייבותה בפני בג"ץ להקצות גם שעות משפחה בבריכה העירונית שממומנת מכספי כל התושבים.

הסדר זה קיבל חיזוק – גם אם בדיעבד- גם ממורי דרכה התורניים של קרת ארבע במשך שנות דור דוגמת הרב דב ליאור והרב אליעזר ולדמן. חבל שהמועצה נגררת אחר השוליים הקיצוניים בעיר במקום למלא את חובתה ולתת מענה הולם וראוי לכלל התושבים".

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.

יש לנקוט הגבלות משמעותיות – בשבוע הבא

צוות חוקרים מהאוניברסיטה העברית העוקב אחרי התפשטות נגיף הקורונה והטיפול בו, מעריך כי יהיה צורך לנקוט בהגבלות קשות נוספות כבר בשבוע הבא, כדי לעצור את התחלואה.

"בקצב הנוכחי, בתחילת השבוע הבא נגיע לכ-400 חולים בינוני וקשה ולפני סוף החודש לכ-800 חולים, מה שיסמן תחילת תהליך התדרדרות של יכולת הטיפול בבתי החולים, שתוביל לתמותה מוגברת. ההערכה היא שההגעה ל-1,600 חולים במצב בינוני וקשה תוביל למשבר חמור של בתי החולים", מזהירים החוקרים.

לדבריהם, "מניעת ההגעה ל-800 חולים באורח בינוני וקשה דורשת נקיטת צעדי מנע חמורים בתחילת השבוע הבא".

החוקרים מסבירים כי "יש מגוון אפשרויות לצעדים שונים לפני סגר שניתן לשקול לבצע כעת, כגון מיצוי יכולת עבודה מהבית, צמצום נוסף של התקהלויות במקומות סגורים ועוד".

צילום: דוברות

החוקרים קוראים להשקיע בשדרוג מיידי של יכולת קטיעת שרשראות ההדבקה באופן שיסייע הן בהתפרצות הנוכחית והן בהתפרצויות הבאות.

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.

קורונה בישראל | 1,580 חולים חדשים ביממה האחרונה

משרד הבריאות מעדכן כי נכון להערב (ד') מנין חולי הקורונה הפעילים בישראל עומד על 23,399. 193 אחרים החלימו.

מנין הנדבקים בנגיף הקורונה בישראל מאז פרוץ המגפה עומד על 31,392 חולים. מתוכם החלימו עד כה 19,894 חולים. 375 חולי קורונה נפטרו בישראל.

105 במצב בינוני ו-205 במצב קשה שמתוכם 57 חולים מונשמים.

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.

יאיר נתניהו: לחקור את ההסתה נגדי

יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, פנה הערב (רביעי) ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, וקרא לו לחקור אמירות נגדו ברשת, שלטענתו מסיתות נגדו ונגד משפחתו.

בפנייתו ליועמ"ש כתב עורך דינו של נתניהו עו"ד עמית חדד כי נתניהו סובל מזה תקופה ארוכה "מביריונות רשת חריפה וחמורה ביותר", וכי חלק מהאמירות נגדו ונגד משפחתו, כוללות "איחולי מוות, איומים לפגיעות פיזיות, ומכילות אמירות נאצה חריפות הכוללות הסתה לאלימות".

עוה"ד חדד אף טען כי בשבועות האחרונים, כמות הפוסטים האלימים שמופנים עלתה והגיעה לכך שבכל יום הוא מקבל פניות שכאלה.

לאור זאת ביקש עורך הדין מהיועמ"ש "להנחות את הגורמים הרלוונטיים במשטרה ובמשרד המשפטים לחקור את העבריינים שעומדים מאחורי הפרסומים כך שימוצה עימם הדין".

במכתבו, צירף חדד גם דוגמאות לחלק מהפרסומים שפורסמו באינטרנט נגד יאיר נתניהו, ואף גרפיטי שרוסס בראשון לציון, בו הושווה יאיר נתניהו לנגיף הקורונה. בין השאר, כתב משתמש טוויטר ששמו האינטרנטי "זורו" כי הוא יבוא לביתו של יאיר נתניהו "לאחר שישתחרר ממעצר וישבור לו את העצמות בשידור חי".

יאיר נתניהו התלונן גם על פוסט של חבר להקת כוורת אפרים שמיר שכתב "לחסל את הפסיכופת, את אישתו הזונה המופרעת ואת הבן זונה הפרזיט הדוחה", תוך שהוא "תוהה" האם זאת "התחלה לשיר מחאה חדש". פוסט של העיתונאי בוקי נאה צויין גם הוא, בו אומר ש"יום אחד הוא (יאיר) יוציא מישהו מהכלים וייתן לו בוקס בעין או דקירה בישבן כדי להרגיע את הכלומניק הזה".

נתניהו אף ציין את נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, כאחד המסיתים נגדו, וטען שהנשיא הטורקי קישר בין נתניהו הצעיר לבין האידיאולוגיה שהובילה לטבח במסגד בניו זילנד לפני כשנה.

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.

נגמר בנס: צה"ל תפס חולייה של ארבעה מחבלים בסמוך לשכם

לפני זמן קצר, סיכלו לוחמי צה"ל ניסיון פיגוע ועצרו חולייה של ארבעה מחבלים סמוך לעיר שכם שבמרחב החטיבה המרחבית ״שומרון״.

ברשות החוליה נתפסו שני בקבוקי תבערה ומטען בייצור עצמי ועל פי החשד התכוונו לבצע פיגוע.

המחבלים ואמצעי הלחימה הועברו להמשך חקירת כוחות הביטחון.

מדובר צה"ל נמסר כי "צה״ל ימשיך לפעול לשמירה על הביטחון במרחב, ויפעל לסיכול ניסיונות פיגוע".

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.