זה הזמן לומר: טעינו, ביבי, תודה.

לאחר שישה שבועות של משבר הקורונה, סגר, בידוד, ריחוק, מסכות ועוד – נדמה שהגיעה העת לומר גם כמה מילים טובות.

לראש הממשלה והשרים שהחליטו על הסגר, לאנשי הרפואה, לצבא, אנשי המוסד והטכנולוגיות. לציבור שהיה ממושמע. זו גם העת של מי שטענו שנתניהו מעצים, מגזים ומפחיד יתר על המידה להודות שטעו ולומר תודה.

בשבוע השני של חודש מרץ צייץ הרמטכ"ל לשעבר ח"כ בוגי יעלון בחשבון הטוויטר שלו: "כל מי שביקר אותנו כשהזהרנו מפני הפיכתנו לתורכיה של ארדואן, שיעכל ויפנים את הניצול הציני של משבר הקורונה, לצרכים פוליטיים אישיים, של נאשם לפני משפט".

יו"ר מפלגת ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן כתב באתר המפלגה במחצית אותו החודש "עכשיו זה סופי. במקום לטפל במגפת הקורונה, נתניהו עוסק ביחסי ציבור ובניצול המשבר לטובתו האישית".

בפוסט בפייסבוק תקפה אשת התקשורת אושרת קוטלר את רה"מ וטענה כי הוא מנצל את משבר הקורונה למטרותיו האישיות: "תתעוררו, עובדים עליכם בעינייםהדרך האפקטיבית ביותר לשלוט בהמון היא באמצעותפ ח ד ! ועכשיו שניים במחיר אחד, גם קורונה וגם ערבים".

במקומות אחרים כתבו על "הונאת הקורונה של נתניהו" ואמירות אחרות של פוליטיקאים הטילו ספק בצורך בהנחיות. "לא חושבת שעשיתי משהו לא בסדר. קראתי קצת כתבות והתחברתי למה שפוליטיקאים אומרים, היו פוליטיקאים שאמרו 'צאו מהבית', ראיתי שלפיד אמר משהו כזה." סיפרה אז מי שהפרה את הוראות הבידוד.

לאורך השבועות האחרונים, סך הכל שישה שבועות מאז פרץ המשבר, היו מי שביקשו לערער על קביעת הממשלה כי מדובר במשבר אמיתי, טענו שזה פייק ומדובר בהגזמה. אחרים ביקרו את קבלת ההחלטות וכשאלה התבררו כיעילות ושמספרי החולים והנדבקים ירדו צעקו מדוע טרם גובשה אסטרטגיית היציאה.

נדמה שאלה שצעקו פייק יכולים היום להודות שטעו. הנגיף לא היה פייק, וגם לא המשבר.

המספרים מהעולם מוכיחים שהחלטות הממשלה וגורמי המקצוע היו נכונות, והצילו חיים.

אלה שביקשו לערער על אמיתות הנגיף, כדאי שיקראו מה שכתב מיץ' אלבום בספר "חמשת האנשים מגן עדן": "טינה היא כמו רעל. היא אוכלת אותך מבפנים. אנו חושבים ששנאה היא נשק לתקוף בו את מי שפגע בנו, אבל זוהי חרב פיפיות. ואת הנזק שאנו גורמים לעצמנו אנו גורמים."

אותה בחורה מחולון שהפרה בידוד והסתמכה על לפיד היא דוגמה,

המטילים ספק יצאו פחות רציניים בעיני רוב הציבור, ופגעו בעיקר בעצמם ובשמם.

לא הממשלה, לא ראש הממשלה ולא גורמי המקצוע חפים מטעויות. אבל לאורך המשבר כולו היה נווט לספינה, והיה קבינט שרים, וגם אם לא תמיד הסכמנו או הבנו את מהות ההחלטה – המשבר לא פעל מכוח האנרציה. היו מי שהובילו בו את האוכלוסייה.

לא כל וויכוח בממשלה הוא חוסר יכולת להחליט. בשישה שבועות התקיימו וויכוחים בני יומיים שלושה, שהיו חייבם להתקיים. משרד האוצר מושך לכיוון אחד, הבריאות לאחר, אין סוף שאלות לצד אין סוף נתונים. אבל עם רגע קבלת ההחלטה היה יישור קו של כלל הגורמים.

המל"ל תכלל את את המידע, ערך דיונים מקדימים, הפעיל שורה של גורמים בארץ ובעולם וידע לתת למקבלי ההחלטות יחד עם הדרג המקצועי תמונה של המצב שהשתנתה כאמור בקצב של ימים ושעות.

באופן אישי גם לי היתה ביקורת. ביקשתי יותר סמכויות לשלטון המקומי. יחד עם זאת, אין לי ספק שללא עצירת הטיסות, הבידוד, מדיניות הסגר, מלוניות הקורונה הקנסות פיקוד העורף ועוד – לא היינו עומדים עתה, שישה שבועות אחרי ההתפרצות, במצב יציב יותר מרוב המדינות.

מצבה הכלכלי של המדינה נשאר יחסית יציב, מידי יום חוזרים רבים למעגלי העבודה, בתי החולים לא קרסו, לא הגענו למספרים בלתי נתפסים של מתיםלהפך: התקרבנו קצת אחד לשני. לובשי המדים לבני ברק ובני ברק ללובשי המדים. ערבים ויהודים. למדנו לדאוג טוב יותר לקשישים למדנו כמה טוב הנוער שלנו וכמה עזרה הדדית יש מסביב

עתה הגיעה העת להסיט הצידה את השנאה, ולומר תודה.

***

עודד רביבי הוא ראש מועצת אפרת.

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.