קיצור תולדות פיילוט הטנקיסטיות

בסוף השבוע שעבר שוב התעדכנו על פיתוח פיילוט הטנקיסטיות, והחלטת הרמטכ"ל לשדרג את החיילות בטנק המתקדם ביותר של צה"ל, מרכבה 4 ולבחון הרחבת תפקידי לחימה נוספים.

הדבר מעורר צורך לסקור בקצרה את התהליכים של קידום פיילוט זה שנדחף על ידי גורמי חוץ צעקניים, בכדי ללמוד את דפוס הפעולה של השפעתם על צה"ל.

בשנת 2015, לפני 5 שנים בדיוק, התפרסמה כותרת ראשית בYnet על ידי הכתב הצבאי יואב זיתון: "פרסום ראשון – צה"ל קבע, לא יהיו טנקיסטיות." בתוך הכתבה הוסבר כי חיל הרפואה החליט יחד עם זרוע היבשה כי העומסים של התפקיד גרמו ללוחמות לנזקים והן לא עמדו בניסוי הפיזיולוגי.

ניסוי זה, לא עורר שום מחלוקת ציבורית, שכן הציבור לא ידע עליו אלא בסופו, והסיבה היחידה שבוטל הייתה החלטה מקצועית ומבצעית של צה"ל בעצמו.

שנה וחצי לאחר מכן, בנובמבר 2016, צה"ל מחליט לערוך פיילוט נוסף של טנקיסטיות. הסיבה לא היתה ברורה, שהרי הניסוי הקודם כשל חד משמעית בגלל עניינים פיזיולוגים. כיצד תוך שנה וחצי גוף האישה עבר אבולוציה? במקביל, דובר צה"ל עשה קמפיין ויחסי ציבור לניסוי הזה בצורה יוצאת דופן מכל בחינה. היה נדמה שמנסים לשכנע את הציבור, וגם את הדעה המדעית, שאין הבדל פיזיולוגי בין גברים לנשים ושניהם יכולים לשרת בשדה הקרב.

הקמפיין עורר סערה גדולה, של בכירים לשעבר בצה"ל כדוגמת אלוף במיל' יפתח רון טל, שהיה מפקד זרוע היבשה. הוא טען שמדובר בשערוריה וטירוף מערכות קולוסאלי, האלוף במיל' רון-טל האשים את צה"ל שנכנע לארגוני נשים שתכליתן להחליש את צה"ל.

לביקורת על החלטת צה"ל הצטרף אז תא"ל במיל' אביגדור קהלני שאמר שתפקיד האשה להביא ילדים ולהיות אמא, והרגש האימהי שלהן ייפגע. בנוסף, הייתה ביקורת גדולה מצד רבנים בציונות הדתית, שחששו גם מהחלשת צה"ל וגם שיערבבו את חיילי ישיבות ההסדר בשריון יחד עם הטנקיסטיות.

דו"צ בתגובה הפעיל קמפיין משומן נגד מעבירי הביקורת, על ידי שליחת קצינות לוחמות שיתבטאו בעד המהלך של שילוב לוחמות והצגת קהלני ויפתח רון טל כאנשים חשוכים. מי ששימש אז כדובר צה"ל, תא"ל מוטי אלמוז (כיום אלוף וראש אכ"א) הוציא מאמר בו הוא אמר לרבנים ש"הצווחות שלהם לא יעזרו" נגד המהלך הזה. מי שעמד אז בראש מפלגת הבית היהודי, ושר בטחון כיום נפתלי בנט תקף גם הוא את הרבנים ואמר שבצה"ל מסרו לו שמדובר בכלל רק על טנק 'תובה' (כלומר, נייח ולא מתמרן) באיזור הגבול באילת ושכולם צריכים להירגע ולא להמציא דברים שאינם קיימים.

למרות התרועה הגדולה של דובר צה"ל דאז מוטי אלמוז, גם הפיילוט השני נכשל. ברשת הסתובב סרטון של לוחמת שבקושי רב מצליחה להכניס פגז והדבר עורר מהומה גדולה, במקביל אחד המפקדים הזוטרים של הלוחמות אמר שהפיילוט הצליח ותמה מדוע צה"ל ביטל אותו, אך פרסום הנתונים של הפיילוט לא השאיר מקום לספק- שוב הוא כשל בגלל בעיות פיזולוגיות.

עמותת שדולת הנשים בישראל, מטעם הקרן לישראל החדשה, הוציאה מכתב איום לרמטכ"ל כוכבי, שאם הוא לא מגייס לוחמות שריון הן יעתרו נגדו לבג"ץ. לאחר מספר חודשים, 2 נערות משריון עתרו לבג"ץ שיאפשר להן להתגייס לשריון בגלל השוויון המגדרי. כל הקמפיין שלהן לא עסק בכלל בתפיסת הניצחון של צה"ל אלא בנערות בנות 19 שרוצות "לשבור תקרת זכוכית", כאילו מישהו מנע מהן, מלבד חוקי המדע ומבנה גוף האישה.

תשובת צה"ל לבג"ץ כי הפיילוט יימשך במערך הגבולות הניחה את דעתו של בג"ץ והעתירה נמחקה.

אך העותרות הביעו אכזבה: "אנחנו מאוד מאוכזבת מההחלטה. בית המשפט החליט להתעלם מחוסר שוויון ניכר בין העובדה שצה"ל החליט לגייס נשים לא לחיל השריון אלא למערך הגנת הגבולות. נעשה מיצוי הליכים מחדש, ונחזור על העיקרון שאנו דורשות גיוס של נשים לחיל השריון ולא למערך הגבולות. אנחנו לא ניתן לצה"ל לדחוק את הנשים לצדדים ולהפוך לסוג ב' של צה"ל".

כאמור, בסוף השבוע נכנע הרמטכ"ל עוד קצת ללחץ והורה לערוך פיילוט נוסף (שלישי במספר) שכולל 60 לוחמות, והן יוכשרו על טנק מרכבה סימן 4, אשר מיועד לשריון המתמרן, ולא כפי שטען אז השר בנט בשם צה"ל שמדובר על טנק תובה סטטי בגבול.

אנו נסכם ונאמר כי תפקידו של צה"ל הוא לנצח במלחמה, ולא לקדם אג'נדות של שוויון מגדרי.

העובדה שהפיילוט מתבצע בפעם השלישית מראה שיש כאן לחץ חיצוני מאוד חזק על הרמטכ"ל ועל צה"ל לקדם ערכים שאינם בבנק המטרות של צה"ל, אותם גורמים אלימים, שמאיימים על הרמטכ"ל בבג"ץ נמצאים בקשר קבוע עם יועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר (יוהל"ם) ומשפיעים על צביונו של צה"ל להיות יותר רגיש ומכיל, ופחות קטלני. אלו תהליכי עומק שפוגעים בטווח הארוך בצה"ל ויש לעצור אותם.

***

הרב איתי אסמן הוא סרן במילואים, ויו"ר 'תורת לחימה'.

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.