שביל ישראל #2 – ממישור ימין אל מעלה עלי

ממשיכים ללכת בשביל ישראל. יורדים אל הנגב.

חלפו עברו שלושה שבועות מהטיול הראשון במסגרת "שביל של יום" עם ביס"ש כפר עציון ואנו כבר בדרכנו אל מסלול היום השני. סדרת הטיולים בחודשים הקרובים תהיה בדרום, באיזור המכתשים.

נקודת המוצא הינה חניון מישור ימין, הצמוד לכביש 227.  מישור ימין נמצא בין רכס חתירה (המכתש הגדול) לרכס חצרה (המכתש הקטן) ונחל ימין מנקז את המישור אל עבר נחל חתירה ומשם לנחל צין. המדריך, רוני אוסטרייכר, מתחיל בסקירה קצרה של הסביבה, ויוצאים לדרך.

אנו הולכים בערוץ נחל ימין, בשביל המסומן בסימון שבילים ירוק, על מנת לחבור לשביל ישראל. בערוץ הנחל מיני צמחים אפייניים לערוצי הנחלים בנגב : מוריקנדיה מבריקה, חמאדת השיח, עצי שיטה משני סוגים – סוככנית וסלילנית ועוד.

חמאדת השיח
שיטה סלילנית (קרוב) ושיטה סוככנית (רחוק). מצא/י את ההבדלים

אחרי כמה מאות מטרים של הליכה באפיק מתון וחולי, הנחל יורד במפל לערוץ קניוני. השביל עוקף את המפל משמאל (ממזרח) ויורד ללא קושי מיוחד למורד הנחל. למרגלות המפל נמצאים גבים שהתמלאו לאחר הגשם שירד בתחילת החורף אך גבי ימין עצמם נמצאים בהמשך.

כי נבקעו במדבר מים ונחלים בערבה

לאחר הליכה קצרה במורד הקניון אני מגיעים אל גֵּבֵי יָמִין – מקבץ גבים מרשים. כאשר רואים את המים בגבים, מתנגנות מאליהן מילות השיר משנות השישים של המאה הקודמת, שהלחין דוד זהבי והמבוסס על האמור בספר ישעיהו פרק ל"ה : "יְשֻׂשׂוּם מִדְבָּר וְצִיָּה וְתָגֵל עֲרָבָה וְתִפְרַח כַּחֲבַצָּלֶת, כִּי-נִבְקְעוּ בַמִּדְבָּר מַיִם וּנְחָלִים בָּעֲרָבָה." בקצה הגב הגדול נמצאת "קשת" סלע מרשימה, ומעבר לה דיונה יפה בגדה המערבית של האפיק.

גב ימין
שער האבן ביציאה מגב ימין

לאחר הדיונה נפרד השביל מהנחל ופונה שמאלה בעלייה מתונה. אנו חוצים ערוץ קטן ומטפסים בשלוחה לעבר צומת שבילים. בדרך מוצאים פרח קטן ויפהפה בשם בצלציה ארץ ישראלית שמנצלת את הגשם שירד ויצאה לפרוח. ממשיכים בעלייה ומגיעים לנקודת תצפית בראש מעלה ימין. ירידה קצרה מובילה אותנו למפגש עם שביל ישראל מעל לראש מעלה ימין. כאן יש תצפית מרהיבה על המפל (היבש כמובן) בנחל ימין ועל מפגש נחל ימין עם נחל חתירה וגם סדקים צרים ועמוקים בסלע. אנחנו לא רוצים להיו כאן כשהתנועות הטקטוניות יפוררו את הסלע …. השביל עובר מעל אחד הסדקים ואנו עוברים מעל הסדקים ופונים מזרחה, אל שביל ישראל.

בצלציה ארצישראלית
סדקים בסלע – ראש מעלה ימין

מראש מעלה ימין אנו הולכים בכיוון כללי מזרחה, עוד כ-3.5 ק"מ פחות או יותר באותו תוואי גובה, על גבי שביל ישראל, אל מצד צפיר.

מצד צפיר הוא מצודה מהתקופה הרומית-ביזנטית אשר היתה תחנת משמר בראש מעלה העקרבים הרומי, בשטח השולט על סביבתו בגובה כ-500 מטר, על דרך המסחר ממחצבות הנחושת בערבה אל נמלי הים התיכון. המצודה בנויה מאבן, צורתה ריבוע באורך וברוחב 7.5 מטר, ונותרו בה הקירות החיצוניים ושרידי גרם מדרגות שהוביל לקומה שנייה. כאשר אנו מגיעים למצד צפיר מתחילה רוח עזה ואובך אך רוחנו איתנה ולאחר ארוחת צהריים והסברים על האתר אנו ממשיכים בדרכנו על שביל ישראל מזרחה.

 

צומת השבילים למרגלות מצד צפיר
מצד צפיר

מכאן אנו הולכים עוד כ-5 ק"מ מזרחה באגן הניקוז של נחל גוב עליון, אל מפגש שביל ישראל עם כביש 227 בראש מעלה עקרבים. אנו חוצים את כביש 227, וממשיכים בשביל ישראל מזרחה עוד כ- 3 ק"מ אל ראש מעלה עלי ותצפית על מכתש חצרה (המכתש הקטן).

 

 

מכתש חצרה (המכתש הקטן) – תצפית מראש מעלה עלי

לאחר ההתרשמות מנוף המכתש לעת שקיעה, אנו עולים על האוטובוס ונוסעים בחזרה הביתה.

* * *

איך מגיעים ? היכן מסיימים ?

נקודת ההתחלה – חניון מישור ימין בצמוד לכביש 227.

נקודת הסיום –  חניון לילה נחל עקרבים (יציאה בדרך עפר מכביש 227).

מפת סימון שבילים 14 (מכתשים)

נדרשת הקפצת מכוניות

הכותב הוא, בין היתר, צלם (חובב) ומדריך מסעות לפולין. את הטור הזה וטורים נוספים ניתן לקרוא בשבועון "נופים & נופשים" ובבלוג באתר www.yoav-armoni.info

 

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.