למה כתבתי 'מקומם' על הצלת הצב בשבת קודש

אתמול (א') פרסמתי כתבה באתר 24/6, שפורסמה גם בערוץ 20.

הכתבה סיפרה על מעשה נוגע ללב של חיילים בחיל הים, שזיהו באמצע הפלגה מבצעית צב ים שנראה להם פצוע. הם הזעיקו את חבריהם מיחידת 'סנפיר' שמתמחים בהצלת צבי ים. החברים מסנפיר התניעו מיד את הדבורה, הפליגו איתה עד ה-נ.צ של הצב הפצוע, והצליחו להביא אותו – פצוע, אבל חי – לרשות הטבע והגנים, שם הוא יעבור טיפול וטרינרי שכנראה יצליח להציל אותו.

עד כאן הכל טוב ויפה, ובאמת מרגש.

אך כתבתי גם, בכותרת, שזה סיפור מקומם. למה? כי הוא קרה בשבת, ובשבת אסור – גם לפי ההלכה המסורה לנו מדורי דורות, וגם, להבדיל, לפי פקודות הצבא מיום הקמתו – להציל צבי ים תוך חילול שבת.

עכשיו תראו, זה באמת נוגע ללב. כעיתונאי אני מאוד אוהב לדווח על סיפורי הצלת בעלי חיים.

ובכל זאת.

יש שלוש סיבות שהופכות את הסיפור הזה מיפה ונוגע ללב – למקומם. לפחות בעיני.

קודם כל – לא יעזור כלום, פשוט אסור מבחינת התורה לחלל שבת מבלי היתר הלכתי המבוסס על חכמת ההלכה. היהדות הביאה לעולם את ערך החמלה על בעלי החיים, בשלל מצוות מפורשות. כיהודים בישראל כולנו יכולים להתהדר בכך הרבה לפני הארגונים הירוקים.

אך אין שום היתר של 'צער בעלי חיים' בשבת, ו'פיקוח נפש דוחה שבת' שייך לבני אדם, וממש אבל ממש לא קשור להצלת בעלי חיים.

גם בשבת, אגב, ישנו מצב מאוד מיוחד שבו ההלכה מתירה לעשות מעשים ספציפיים ('תרי דרבנן', עכשיו לכו חפשו מישהו שיסביר מה זה אומר) בשביל להציל בעלי חיים וכך גם עושים בצבא בטיפול בבעלי חיים, למשל בכלבים של יחידת עוקץ. ועדיין – אין שום רב בעולם שיאמר שמותר לחלל שבת עבור צב ים.

שתים – הפקודות. בצה"ל יש פקודות, והן מאוד ברורות, לגבי פעילות בשבת: אסור בשבת לפעול כגוף צבאי למטרה שאינה מבצעית ומוכרחת.

כמובן, כל חייל יכול לעשות בזמנו הפנוי מה שהוא רוצה. אבל הצבא, בתור ארגון, לא עובד בשבת.

אפשר לחשוב שזה מעולה ובלי זה לא היה מקום לדתיים בצבא ובכלל הזוי לדמיין צבא ישראלי ששבת אצלו היא כמו כל יום, אפשר לחשוב שזה טיפשי וארכאי וכפיה דתית ומישהו צריך לשנות את זה – אבל אלו כרגע הפקודות, והן מחייבות. ומי שקורא לצפצף על פקודות מטכ"ל, שיחשוב טוב האם נכון שכל חייל יעשה דין לעצמו.

(אגב, הפקודות האלה נקבעו דוקא על ידי דוד בן גוריון, החילוני הגמור, שהסביר שלא יכול להיות שיהיו שני צבאות לישראל – דתי וחילוני. יהיה רק צבא אחד, שבו כל חייל יעשה מה שהוא רוצה בתחומו הפרטי – אבל הצבא כצבא לא יפעל בשבת).

והנקודה השלישית: הכרסום. חלק ממפקדי צה"ל נטשו מזמן את המטרה היחידה של הצבא: נצחון במלחמה.

הצבא בשנים האחרונות עוסק בתחומים חברתיים רבים, ומכניס לתוכו עוד ועוד השפעות זרות ותכנים של ארגונים מארגונים שונים. האיחוד האירופי על שלוחותיו האקדמיות מחנך שנים את חיילי ובעיקר מפקדי הצבא. פירות הביאושים של התהליך הזה הם מפקדים (שאין צורך להזכיר את שמם כי כולם מכירים) שלא ברור האם הם דואגים יותר לחייליהם או לאזרחי האויב, ולפעמים נראה שהצבא בעיניהם הוא מוסד חברתי לקידום כל ערכי הפוסט-מודרנה.

פרויקט "הצבא להגנת הסביבה" הוא פשוט לא התפקיד של צה"ל. המודעות מצויינת, הרגישות האנושית כשרואים בעל חיים פצוע היא בודאי חלק מהאיכות של החייל הישראלי שעליו להציל בעלי חיים כערך בעם היהודי – ועדיין, לא בשביל זה החיילים התגייסו. הם התגייסו כדי להרוג מחבלים. להרוג את מי שהרג ורצח את עמית בן יגאל, לדוגמה.

אז שבת ההלכתית, פקודות הצבא, וגם הבלבול המערכתי בין להרוג מחבלים ליח"צנות של הצלת צבים – כל אלה מקוממים בעיני. אני בטוח שיש אנשים רבים שחושבים אחרת, וחבל שערך חיי החיות נגמר אצלם כשמתחיל ריח המנגל. השבת בעם היהודי חשובה לא פחות.

דובר צה"ל, כאמור, בחר שלא להגיב, למרות הליך בדיקה ארוך שבוצע בעקבות הפניה שלי. למרות זאת, בעקבות הפרסום שלי מתקיים כעת הליך תחקור ודיון פנימי בצבא על האירוע.

גם אם לא קיימו בצבא שלנו את הצו (לא הצב..) "שמור את יום השבת", לפחות זכרו את השבת. "זכור את יום השבת לקדשו".

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.

8 replies on “למה כתבתי 'מקומם' על הצלת הצב בשבת קודש”

העוצמה של העם היהודי נמדדת באחדותו , מאמרים כשלך גורמים אך ורק לפילוג ומבטאים שנאת חינם הפעם מהצד הדתי לצד החילוני .שנאה בינך ובין השונה ממך . אין ספק שחשוב לשמור על הצביון היהודי של צהל ולשמור עלין כמקום שבו כל יהודי ,דתי חילוני חרדי רפורמי יוכל לשרת בו ללא חשש ולכן במקרה הזה אני בטוח שחייל שבגלל אמונתו או אדיקותו לא היה רוצה להשתתף בחילוץ ,ברור שאין לחייבו .
הצלת צב ים הינה מטרה נעלה , שמירה על הסביבה שלנו כן חיונית לקיומנו ואני חולק עליך כאשר אתה מציין שהמטרה היחידה של צהל הינה להרוג מחבלים . לצהל תפקיד חברתי חשוב ביותר (זוכר את נערי רפול …ולא נראה לי שרפול היה משתייך ליפי נפש ….)

תפסיק להתעסק בשטויות!!
כל מי שהיה על הסירות – כל החמ"לים הצבאיים – וכל מי שלא היה כחלק מהמערכת הצבאית שמח להציל את צב הים.
אתה תמשיך להיות אטום, מתנשא, ופרמיטיבי – ותתן לאנשים העושים לעשות טוב.

ואחזור – תפסיק להתעסק בשטויות!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.