הרפורמים מודים: מנסים לחדור לישראל

התנועה הרפורמית בישראל מגבירה בשנים האחרונות את פעילותה, המאופיינת בנטיה שמאלית ראדיקלית ואנטי ישראלית. כעת נראה כי גופים ליברליים בישראל פותחים בפניה את השערים

התנועה הרפורמית ידועה בהתנגדותה ההיסטורית לציונות ולהקמת מדינת ישראל. לאורך כל שנות הקמת המדינה התנגדה התנועה הרפורמית לבניין הארץ. בשנים האחרונות, נראה כי את ההתנגדות לציונות מחליפה מגמה חדשה: דריסת רגל גוברת והולכת בתוך החברה הישראלית, תוך השתלטות על מוקדי כוח והשפעה.

אתמול, לראשונה, אף נפרץ מחסום שרוב ככל רבני ישראל לאורך ההיסטוריה מאז הקמת התנועה הרפורמית הקפידו לשמור: לראשונה נפגש רב אורטודוקסי ידוע, הרב אליעזר מלמד רב היישוב 'הר ברכה', לשיחת ועידה ושיח פומבי ומקרב-לבבות עם 'רבה' רפורמית, צעד שקיבל תהודה רבה. נראה כי הרב מלמד משמש – ביודעין או בלא יודעין – כמקפצה בתהליך אותו מנסים הארגונים הרפורמיים לקדם, כשבסופו הכרה חברתית ואף חוקית בהם כזרם לגיטימי ביהדות בישראל.

הסכר נפרץ. הרב מלמד וה'רבה' דלפין הורווילר

היום (ב') בועידת התפוצות של מקור ראשון, הודה נשיא האיגוד העולמי ליהדות מתקדמת, 'הרב' הרפורמי סרחיו ברגמן: "יש לנו החלטה ארגונית לעלות לארץ לחדור לחברה הישראלית, לבנות בארץ".

במהלך דבריו הסביר 'הרב' ברגמן כי כיום ישנם כ-1.8 מיליון אנשים בעולם המגדירים עצמם חלק מהתנועה אותה הוא מייצג, וכי בניגוד לעבר, כולם רואים עצמם כציוניים. "בניגוד למה שהיה לפני 200 שנה, בהקמה של התנועה בגרמניה, אי אפשר להיות יהודי רפורמי כיום אם אתה לא ציוני. העניין של הציונות מאוד מרכזי אצלנו. זה אגב לא אומר שאין ביקורת על הממשלה, אבל יש תמיכה למדינה".

עוד הוסיף: "יש עלייה לארץ והקמת תנועה מקומית, חוץ מהרצון לחדור לישראל יש כאן החלטה להיות בארץ, לבנות בארץ, ליצור בארץ".

ברגמן. צילום: ועידת התפוצות של מקור ראשון

בדיקה קצרה של פעילות הקהילה הרפורמית בישראל מעלה שאכן ישנה החלטה להתערב ככל האפשר בנעשה בישראל. בד בבד עם הגברת הפעילות הרפורמית, מתגלה כי רבנים רפורמיים רבים מקדמים אג'נדות שמאל רדיקאליות ואף אנטי-ישראליות.

ב-2017 הודיע נשיא ארה"ב דונלד טראמפ כי הוא מכיר בירושלים – לראשונה מאז הקמת המדינה – כבירת ישראל. החברה הישראלית הגיבה בשמחה גדולה, התנועה הרפורמית לעומת זאת גינתה את ההחלטה.

במכתב רשמי ששלח נשיא היהדות הרפורמית, ריק ג'ייקובס, בשם ארגוני התנועה הרפורמית נכתב כי "השגרירות האמריקאית צריכה לעבור לירושלים בזמן הנכון, לא נוכל לתמוך בהחלטת הנשיא לעשות כן ללא תכנית להסכם שלום".

"אין אנו יכולים לתמוך בהחלטתו להתחיל בהכנת מהלך זה בהיעדר תכנית מקיפה לתהליך שלום. בנוסף, העברה של שגרירות ארה"ב למערב ירושלים צריכה להתבצע בהקשר רחב יותר, המשקף את מעמדה של ירושלים כעיר קדושה ליהודים, לנוצרים ולמוסלמים כאחד" נטען במכתב הרפורמי.

בית הכנסת הרפורמי פארק-איסט בניו יורק, ב-2015. צילום: רויטרס
בית הכנסת הרפורמי פארק-איסט בניו יורק, ב-2015. צילום: רויטרס

"אנו קוראים לנשיא לעשות כל שביכולתו כדי להתקדם במאמצים להביא שלום אמיתי לאזור ולא לנקוט צעדים חד צדדיים שירחיקו את החלום. אנו מברכים על ההזדמנות לעבוד עם הבית הלבן כדי להבין את היום שבו ירושלים באמת נהיית מגדלור של שלום", חתמו ארגוני הרפורמיים הגדולים את מכתבם.

מכתב נוסף, כמה שנים קודם לכן, היה דוקא מכתב תמיכה, חתום על ידי למעלה משלוש מאות מנהיגי קהילות יהודיות בארה"ב, רובן הגדול רפורמיות. המכתב נשלח ב-2015 לנשיא ארה"ב דאז ברק אובמה, ובו הביעו הרבנים תמיכה בהסכם הגרעין עם איראן.

במכתב נאמר: "כרבנים מכל הזרמים של היהדות אנחנו תומכים בהסכם, ומודאגים מהעובדה שראשי הארגונים היהודיים בארה"ב מאוחדים בהתנגדותם להסכם עם אירן, בעוד שאנו הרבנים וראשי קהילות יהודיות אחרות תומכים בהסכם ההיסטורי".

הרבנים פרסמו את המכתב באמצעות ארגון השמאל "עמנו".

במסמך עמדה שפרסם הארגון, כתב חבר הארגון הראביי הרפורמי סטיבן בוב, כי ההסכם עם אירן הוא "הסכם טוב עבור ארה"ב ובעלות בריתה, והוא ההסדר הטוב ביותר למציאות הבינלאומית הנוכחית".

הכור בבושהר. צילום: רויטרס

כדי להבין את פעילות התנועה הרפורמית בישראל, כדאי להכיר את ארגון 'שומרי משפט- רבנים למען זכויות אדם' ('רלז"א').

הארגון נוסד בשנת 1988 , וכיום הוא מונה מעל מאה רבנים, רובם המכריע רפורמים וקונסרבטיבים. ניתן לומר כי הארגון הוא זרוע פוליטית של התנועה הרפורמית בישראל.

רלז"א הינו ארגון שמאל רדיקלי, השותף לקמפיין הדה-לגיטימציה המתנהל כנגד מדינת ישראל וצה"ל. הארגון נתמך על ידי קרנות שפועלות לחרם על ישראל. ארגון רלז"א תופס מקום מרכזי מאוד בקרב הקהילה הרפורמית בישראל: כ- %35 מהקהילות הרפורמיות בישראל מונהגות על ידי 'רבנים' ו'רבות' החברים ב'רבנים למען זכויות אדם. בועד המנהל של רלז"א, חברים בעיקר 'רבנים' רפורמים וקונסרבטיבים.

כמה דמויות מעניינות מהז'אנר:

אחד מחברי הועד המנהל של רלז"א, אורי רגב, הינו רב רפורמי המשמש במקביל כמנכ"ל עמותת 'חדו"ש – לחופש דת ושיוויון' הפועלת בזירה הפוליטית והמשפטית לשינוי זהותה היהודית של המדינה.

יהוידע עמיר, פרופסור ורב רפורמי, משמש כיו"ר מועצת הרבנים המתקדמים בישראל. עמיר הינו בכיר ב'רלז"א', וחבר מזכירות בארגון. עמיר היה פעיל בתנועת 'שלום עכשיו', ואף שימש כגזבר התנועה.

גליה סדן, 'רבת' קהילת בית דניאל ברפורמית בתל אביב. סדן היא ממובילות הגיור הרפורמי, וחברת עמותה ב'רלז"א'.

עמותת רבנים למען זכויות אדם פועלת רבות, כאמור, בשיתוף פעולה עם ארגוני שמאל קיצוני כנגד מדינת ישראל וצה"ל. בין היתר, האשים הארגון את צה"ל בפשעי מלחמה לאחר מבצע עופרת יצוקה (2008), ואף השתתף ב'בישול' דו"ח גולדסטון המכפיש את ישראל בעקבות המבצע. רזל"א גם הגיש עתירה לבג"ץ נגד 'חוק החרם' שאוסר קריאה לחרם על גורם רק מחמת זיקתו לישראל.

פושעי מלחמה? חיילים במבצע עופרת יצוקה. צילום: נתי שוחט, פלאש 90

עוד מספר דוגמאות: ארגון רלז"א עמד מאחורי קמפיין שהכפיש את ישראל בנוגע לניסיונות הסדרת הבדואים בנגב (ב-2013), האשים ישראל בהפרת החוק הבינלאומי במהלך מבצע צוק איתן במכתב ליועמ"ש (2014), מימן את ארגון 'תעאיוש' המייצר הפרות סדר נגד חיילי צה"ל, ועוד ועוד.

רוב המימון של רלז"א מגיע, כצפוי, מקרנות זרות ומדינות זרות. בין הקרנות התומכות ברזל"א ניתן למצוא קרנות בינלאומיות שמאלניות-קיצוניות באופן מובהק, ואף תומכות בארגוני טרור פלסטיניים כדוגמת 'החזית העממית לשחרור פלסטין', וכן קרנות המקדמות חרם על ישראל.

נראה כי התנועה הרפורמית תלך ותגביר את פעילותה בישראל, תוך שהיא פועלת מצד אחד כגוף רב השפעה שמאלי רדיקאלי שפועל בכל יכולתו נגד הצבא וההתיישבות, ומצד שני כגוף 'דתי ליברלי' שפועל לקבל הכרה ולגיטימיות, תוך גיוס גורמים מתונים בחברה הישראלית ובציבור הדתי. האם החברה הישראלית תמשיך להכיל את הסתירה הפנימית? ימים יגידו.

 

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.

15 replies on “הרפורמים מודים: מנסים לחדור לישראל”

עוד כתבה שקרית ומסיתה מבית היוצר שהביא לכם את הראיון המתחנף עם הפירומאן יצחק גבאי. הכתב שתוף השנאה מוזמן אגב לשלב ידיים עם הניאו נאצים של הימין בארה״ב ולכתוב איתם יחד פרק חדש בפרוטוקולים של זקני ציון.

אכן, גם כשאני קראתי את הכתבה חשבתי על הפרוטולים של זקני ציון. הרפורמים מציגים אופציה של יהדות נאורה, שנשים מרגישות בה בנוח ושוות זכויות ולא מודרות לעזרת הנשים הצרה והמרוחקת ממרכז העניינים. הם ציונים ברובם ואוהבי ישראל. אין רק דרך אחד לאהבת ישראל. חבל על השנאה וההסתה במאמר הזה. גם קולם של הרפורמים ראוי שיישמע.

דבורה זה הרבה מעבר לכך. איני מסכים עם עמדתך ביחס להלכה ואני חושב שהיא מושפעת מתעמולה מתמשכת. אבל אפשר לדון ולהתווכח גם בלי להתקין עמדות. עם הרפורמים והשמאל הרדיקלי המאורגן זה אחרת. מטרותיהם שונות והרסניות וגם הלוק הציוני החדש אינו אלא מהשפה ולחוץ

הרפורמים אינם זרם ביהדות ואינם מייצגים את היהדות, ואין להם קול שראוי שיישמע. הרפורמים מנסים לקבל הכרה בדומה לקהילת הלהטבי"ם שמנסים לשנות אמונה ומסורת מדורי דורות. אם ברצונם לחיות חיי הפקר ללא תלות בהלכה ובמסורת ישנם דתות אחרות שיקבלו אותם בצורה מאוד יפה. ביהדות אין להם מקום, כי ההיפך הם גורמים להרס היהדות, להתבוללות, ולרמיסת הדת ומאמינה. ממליץ אולי לפנות לנוצרים או למוסלמים ולשמוע את דעתם ?!
היהדות היא הדת העתיקה ביותר בעולם ואתם חושבים שתוכלו לשנות את ההיסטוריה, התורה היא הספר הקדוש ביותר בעולם לכלל הדתות, גם הנוצרים והמוסלמים מאמינים בתורה ובמהלך הדורות, ואתם באים לשנות פסיק בזה ?! הצחקת אותי …..

למגיב הראשון-הגידופים שלך לא מרגשים איש. הטרמינולוגיה גסת הרוח שלך מעידה על בית היוצר התרבותי שממנו אתה יונק השראה. זה שמתמחה בהסוואת כוונות אמיתיות על ידי מילים גבוהות ובהטלת דופי נטולת מעצורים במי שחושב אחרת. זה משתלב עם גלי האלימות שמקורה בשמאל הרדיקלי מאז וייטנאם דרך מרד הסטודנטים בצרפת ועד להשתוללות הרצחנית בארה"ב בימים אלה.

לא מצליח לעכל..הרב זלמן כבודך במקומך..אך למה לא לפקוח עיניים על התהליכים שקורים בשנים האחרונות?! אתה תלמיד חכם גדול, אתה לא שם לב למתרחש בכל החזיתות?

מנסים ? מה זה כל הקרנות הזרות הפועלות בישראל אם לא הזרוע המבצעת של הרפורמים ? קרן וקסנר, אפשטיין, פורד, סורוס, ועוד ועוד. כולם זרוע רפורמית בתוככי ישראל. הם כבר שולטים בבג"ץ ובצמרת המודיעין והצבא בארץ. יש להם מיליארדרים עצומים שמסבסדים את הפעילות שלהם ובכסף הזה הם משחדים אנשי ציבור בישראל. הם האסון הכי גדול . הם האוייב הכי מסוכן לעם ישראל. הרפורמים יותר מסוכנים מהחיזבאללה איראן חמאס והגיהאד האיסלמי גם יחד. הרפורמים הם האוייב האמיתי של העם היהודי ועליהם תיקנו חז"ל את ברכת "למלשינים ולמינים אל תהי תקווה"

הם לא נוצרים יש לדייק. לפני כ20 שנה חו"ל לקחתי קורס השוואה דתית. המרצה לא הגדיר מהי דת (ע"מ לא להכליל כתות ולהוצי קבוצוות אחרות). אך הוא נתן חמישה תכונות שיש לכול דת. תקסת קדוש, אל,. תקסים דתיים…
יום אחד דיברנו אל איזו כנס בן דתי שהיה אמור להארך באו"ם. בעקבות השיחה המרצה (נוצרי שחור מאפריקה) אמר שאי אפשר להגדירם כדת היות שאין להם את המאפיינים של דת. אני חושב שזה מה אנו צריכים להסביר. זה האמת. הם תנועה חברתית,. שרוצה להשפיע על הדת בצורה שיקרית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.