הפגנות השמאל: כעס אמיתי או ניסיון להבעיר את המדינה?

הפגנות רבות מתקיימות כעת בעקבות מעצרו של בכיר חיל האויר לשעבר אמיר השכל, בכניסת השבת בבלפור. עיתונאים ופוליטיקאים משמאל מגנים, וגם ההסתה כנגד נתניהו נמשכת ומתגברת. בימין טוענים כי לא מדובר במחאה אותנטית אלא בפרובוקציות מבויימות

בכיר חיל האוויר לשעבר תא"ל (במיל') אמיר השכל נותר היום במעצר, לאחר שסירב לתנאי השחרור שהוצגו לו.

ראש להק כוח האדם לשעבר נעצר אתמול במהלך הפגנה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, מול מעונו בירושלים. בבית משפט השלום בירושלים נערך כעת דיון בעניינו של השכל, בסיומו הוא צפוי להשתחרר ממעצר. מול בית המשפט נאספו מאות מפגינים מהשמאל המוחים נגד המעצר.

תא״ל במיל׳ אמיר השכל, ביחד עם עשרות מפגיני שמאל, חסמו סמוך לכניסת השבת כבישים, וקראו קריאות למרי אזרחי מחוץ למעון ראש הממשלה. המפגינים חסמו את הכביש בניגוד להנחיות המשטרה למשך דקות ארוכות. בעקבות חסימת הכביש המרכזי על ידי מפגיני השמאל, נוצרו פקקי ענק ושיבושי תנועה באזור.

בין חוסמי הכביש היה תא״ל במיל׳ אמיר השכל, שבניגוד למספר דיווחים שגויים, היה חלק מאותם אנשים שעברו על הנחיות המשטרה ועל החוק, כאשר תועד חוסם את הכביש תוך כדי שהוא נושא על כתפו מיצג בדמות צוללת. בנוסף להשכל, חלק מהמפגינים שנכחו בהפגנה קראו: "ככה עושים מלחמה, זוהי מלחמת אזרחים, לא עוד נחמדים, לא הפגנה, מרי אזרחי, תרדו לכביש״.

לאחר הפרת הסדר של השכל ועשרות רבות של מפגיני השמאל, התבקש השכל לגשת ביחד עם קצין משטרה לרכב המשטרתי לצורך עיכוב לחקירה. השכל ביקש לשאת נאום למאות המפגינים שנכחו במקום, וקצין המשטרה נעתר לבקשתו. לאחר מכן התלווה לקצין המשטרה, ללא אזיקים וללא אלימות לניידת המשטרה ועוכב לחקירה. השכל במהלך השבת על פי דיווחים, מסרב לחתום על מסמכים שיאפשרו את שחרורו בערבות, וכן את הרחקתו מהמקום בו הפר את הסדר.

בערוץ 20 דווח בשם גורם בכיר במשטרה כי ״קצין משטרה שהיה באירוע אחר בכלל ברחוב עזה זיהה את תחילת חסימות הכבישים. הוא ראה את השכל ביחד עם אנשים מבוגרים וביקש מהם יפה להפגין בהתאם להנחיות מבלי לשבש את חייהם של תושבי ירושלים ערב שבת. השכל סרב והפציר בהם להמשיך״.

עוד הוסיף אותו גורם: ״בחצות בלילה הגיע מפקד התחנה במיוחד בכדי לשוחח עם השכל בכדי שיחתום על השחרור בערבות, מפקד התחנה הציע לו ללכת הביתה ולחזור לדיון בבית המשפט למחרת רק בתנאי שלא יגיע למקום העבירה – השכל סרב. מדובר בפרובוקציה מתוכננת״.

"פרובוקציה מתוכננת". השכל. צילום: אבי רוקח

השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה הבהיר כי השכל "ישוחרר הערב מהטעם הפשוט שהמשטרה אינה מבקשת את הארכת מעצרו, אלא את שחרורו בתנאים. אילו תנאים? יקבע בית המשפט". בציוץ בחשבון הטוויטר שלו פנה אוחנה "לדמוקרטים המודאגים ששולחים לי הודעות דרישה כי אורה מידית לשחרר את התא"ל", ואמר כי "בדמוקרטיה, השר לביטחון הפנים אינו מורה למשטרה את מי לעצור או את מי לשחרר, כך גם כאן".

בעקבות המעצר אנשי שמאל רבים מחו על מה שהציגו כמעצר פוליטי של אדם עתיר זכויות. בשולי הדברים נרשמו גם גילויי הסתה כנגד ראש הממשלה נתניהו ומשפחתו. בין היתר פרסם הזמר והמשורר אפרים שמיר שורות מסיתות באופו בוטה וגס כנגד ראש הממשלה ומשפחתו. הכינויים ה'עדינים' בפוסט היו פסיכופט כלפי נתניהו ופרזיט כלפי בנו. לא נרשמו גינויים משמאל לדברים, וראש הממשלה הודיע כי יגיש תלונה כנגד שמיר.

הפגנת ״הדגלים השחורים״ בבלפור מתקיימת כעת במחאה על מעצרו של תא״ל (מיל׳) אמיר השכל. במקביל, בלמעלה מ-70 צמתים ברחבי הארץ נמצאים מפגינים. ממארגני המחאה נמסר: ״מעצרו של השכל הוא חלק משיטה חדשה לצמצום המרחב הדמוקרטי במדינת ישראל, רק בשבועיים האחרונים קרא ראש הממשלה למעצר של עיתונאי בכיר, אמנון אברמוביץ׳ הותקף בברוטאליות ומאתמול השכל במעצר. מהיום הגיע הזמן שעם ישראל ידבר ברחובות ובכיכרות- מדינת ישראל שייכת קודם כל לאזרחיה, לא למשפחת המלוכה בעייני עצמה. בהמשך השבוע יוקם מאהל מחאה בשדרות רוטשילד בת״א״.

בשולי ההפגנות נזכיר כי לאחר שהחלו מהומות ג'ורג' פלויד בארה"ב, נחשפו התארגנויות של ארגוני שמאל בישראל 'ליבא' ארצה את המהומות, תוך תכנונים להצית את השטח, לחתור לעימותים מול הממשלה, ולהניע מהלך של מרי אזרחי ועימותים ברחובות ישראל.

מייבאים את המהומות לישראל? מפגין מול שוטרים בארה"ב. צילום: רויטרס

עוד בשולי ההפגנות, נראה כי חלק מכלי תקשורת ומהעיתונאים מרגישים מגוייסים לטובת המהומות. עיתונאי ערוץ 20 הלל ביטון רוזן פרסם הערב תיעוד מטריד (שלא הבאנו, כמו תיעודים נוספים מההפגנות, כיון שצולם תוך חילול שבת).

בתיעוד נראה עיתונאי חדשות 13, יוסי אלי, מתאם עם מפגיני שמאל את התנהגותם במהלך הדיווח שלו למהדורת החדשות המרכזית, ומתאכזב וכועס שלא ביצעו את דבריו לאחר מכן.

בסרטון נראה יוסי אלי כאשר הוא ופעיל השמאל הקיצוני חיים שדמי, אשר נעצר מספר פעמים על ידי המשטרה, מנהלים יחדיו שיח עם המפגינים שנציבים לפני המצלמות של ערוץ 13. יוסי אלי תדרך את המפגינים: "אנחנו תכף נכנסים ללייב אוקיי? אני רוצה שתהיו בשקט בהתחלה" אחד המפגינים אומר תזכרו מה איילה חסון אומרת עלינו ועל הפרשות. ואחר כך מוסיף יוסי אלי וממשיך בדיאלוג עם המפגינים על צעקות בהפגנה, המפגינים אומרים: "תרים את היד כשתרצה שנצעק" ואלי משיב בחזרה: "לא, אני לא יכול להרים את היד". פעיל השמאל הקיצוני חיים שדמי אומר בסרטון: "נגיד שהוא בוגד וצוללות הכל הכי שחיתות".

הסרטון המתעד את תדרוכו של העיתונאי יוסי אלי מסתיים כשהוא אומר למפגינים: "אני לא סתם אמרתי לכם תצעקו אחרי חצי דקה, רציתי שתתפרצו לדברים שלי".

 

 

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.