יומיים לפני תאריך היעד: הריבונות עדיין 'תקועה'

לאחר ההצהרות הגדולות, ולקראת תאריך היעד להחלת הריבונות עליו הכריז נתניהו, נראה כי ביום רביעי לא תוחל ריבונות בשטח, וגם כשתוחל היא תהיה מצומצמת וללא בקעת הירדן

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בחלק הסגור לתקשורת של ישיבת סיעת הליכוד:

אנחנו במגעים מול הצוות האמריקאי שנמצא פה בישראל. אנחנו עושים את זה בדיסקרטיות". נתניהו הבהיר כי מהלך הריבונות אינו תלוי בבני גנץ ומפלגת כחול לבן: "הנושא אינו תלוי בכחול לבן. הם לא הגורם לכאן ולכאן".

בעוד יומיים יגיע התאריך אותו הציב נתניהו כיעד להחלת ריבונות. בינתיים נראה שהאמריקאים עדיין לא החליטו האם לתמוך באחת מהמפות שראש הממשלה העביר להם כאפשרויות למתווה ריבונות. הפגישות המדיניות נמשכות.

בראמללה סיפרו היום כי האמריקאים כבר הבהירו להם שבכל מקרה לא תהיה החלת ריבונות רחבה, ובבקעת הירדן לא תחיל ישראל את ריבונותה. הערבים הבהירו כי התגובה שלהם למהלך ריבונות קטן תהיה זהה למהלך גדול, וכי לא יקבלו שום החלת ריבונות ישראלית.

ההערכות כעת הן כי ביום רביעי נתניהו לא יחיל ריבונות אלא יצהיר על המשך המהלכים, וכי מהלך הריבונות שיבוצה לבסוף יהיה מצומצם למספר גושי התיישבות בלבד.

צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90

במקביל, היום ומחר יתייצבו באזור משכן הכנסת עשרות בני נוער לתמיכה בריבונות על כל היישובים ביהודה, שומרון ובקעת הירדן. תחת שלטים בהם נכתב "החלטת, תקיים" ידרשו בני הנוער מראש הממשלה בנימין נתניהו לקיים את הבטחותיו להחלת הריבונות, ללא מדינה פלסטינית וללא הקפאת הבנייה.

במועצת יש"ע העלו היום קמפיין חדש בו הם מציגים את תמונת אבו מאזן ואחמד טיבי יחד עם הפגנת השמאל בתל אביב וקוראים "הם לא יחליטו". בהמשך מופיע ציטוט מתוך דברי ראש הממשלה נתניהו והתחייבותו על "החלת הריבונות על כל היישובים ביהודה, שומרון ובקעת הירדן", יחד עם הקריאה "החלטת, תקיים. כחול לבן, אבו מאזן והערבים לא יחליטו עבור אזרחי ישראל. אדוני ראש הממשלה עמוד בהתחייבותך, החל ריבונות מלאה – לא חלקית ולא סמלית, בלי הקפאה ובלי מדינה פלסטינית".

בני הנוער יגיעו מכל אזור יהודה ושומרון ויוצבו במשמרות סמוך לכנסת ולמשרדי הממשלה, על מנת להעביר מסר גם לשרים ולחברי הכנסת – התחייבות צריך לקיים.

יו"ר מועצת יש"ע, דויד אלחייני: "גם הנוער אומר לראש הממשלה – תביא ריבונות מלאה לכל היישובים, זה הזמן. החלטת, תקיים. במהלך השנה האחרונה אמרת פעמים רבות כי תחיל את החוק על כל הישובים, ועל מצע זה נבחרת. אסור עכשיו להיכנע לשמאל ולערבים. גלה אחריות ותביא ריבונות מלאה"

דוד אלחייני. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.