תאריך הריבונות הגיע: מה צפוי לקרות היום?

היום, ט' תמוז (1 ביולי), הוא התאריך שנקבע כתאריך יעד להחלת הריבונות. כרגע נראה שמלבד הכרזות – לא צפויים אירועים משמעותיים

תהליך הריבונות, שהחל עוד לפני הבחירות כהבטחה גדולה של ראש הממשלה ומאז מעסיק את הציבור בישראל, את המערכת הפוליטית וגם את הערבים והאמריקאים – מגיע היום לנקודת ציון שאמורה היתה להיות חשובה: תאריך היעד שסומן כיום שבו תתחיל הריבונות להיות מוחלת בפועל.

כעת נראה כי לא הרבה יקרה היום, אם בכלל. הפלונטר הפוליטי וההתעקשות של בני גנץ לא לאפשר מהלך ריבונות לא מתואם עם מדינות האזור, הביאו את האמריקאים להוריד רגל מהגז ולא להיענות להצעות שהציג להם ראש הממשלה כאפשרויות לריבונות. ככל הנראה לנתניהו עומדת הבחירה – ללכת למהלך ריבונות רחב גם ללא אור ירוק מוושינגטון – או להחיל ריבונות באופן מצומצם מאוד וכמעט סמלי, בלי בקעת הירדן, בלי 30 אחוז מהשטח – ואולי אף תוך תשלום מחיר יקר.

בלי הבקעה, בלי 30 אחוז. נוף בבקעת הירדן. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אמש פורסם כי האמריקאים לוחצים על ראש הממשלה נתניהו לשלם מחיר בשטח בתמורה לריבונות, ולאפשר מראית עין של הישג ערבי. אחת האפשרויות היא שינוי הגדרת אזורים מסויימים ביהודה ושומרון משטחי C (שליטה ישראלית מלאה) לשטחי B (שליטה צבאית ישראלית ואזרחית ערבית). תשלום מחיר כזה ירגיז מאוד את הימין בישראל, ולא נראה שנתניהו יוכל להביא להישג משמעותי בתמורה לו.

תחום שבהחלט נרשמות בו התרחשויות משמעותיות הוא התחום הפוליטי. על רקע תאריך היעד לריבונות, נראה שהעימות בין נתניהו לגנץ גובר. ברקע עומדת הירידה המשמעותית של כחול לבן במנדטים, ומאידך הכעס בליכוד על בני גנץ שמסתמן כי הצליח לתקוע מקלות משמעותיים בדרך לריבונות.

בנימין נתניהו בני גנץ
העימות מחריף. גנץ ונתניהו. צילום: רויטרס

מקורבי ראש הממשלה התבטאו לאחרונה כי אם גנץ יכשיל את המהלך – תהיה תגובה כואבת. מאידך, בסביבתו של גנץ מבהירים כי "כדאי שנתניהו יפנים שמדובר בממשלה דו-ראשית וגם לגנץ יש מה לומר".

כזכור, ביום שני התייחס גנץ למאמצי הריבונות והבהיר כי מבחינתו "מה שאינו קשור בו – יחכה לימים שאחרי הווירוס". מנגד, ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בישיבת סיעתו כי הסיפוח אינו תלוי בכחול לבן: "אנחנו במגעים מול הצוות האמריקני שנמצא בישראל, אנחנו עושים את זה בדיסקרטיות. הנושא אינו תלוי בכחול לבן – הם לא הגורם לכאן ולכאן". אתמול התייחס נתניהו לדבריו של גנץ על כך שמה שלא קשור לקורונה יחכה, ואמר כי "יש לנו סוגיות רציניות לדון בהן – הן כל כך רציניות שהן אפילו לא יכולות לחכות עד חלוף הקורונה".

הבוקר התייחס ח"כ אבי דיכטר (הליכוד) ברשת ב' לתאריך הריבונות שהגיע, ואמר כי "אני ממליץ לרה”מ לקבל החלטה לריבונות בכל יישובי ישראל ביו״ש. על האדמה הזו חיים היום חצי מליון ישראלים. אזהרות כפי שאנחנו שומעים מאנשי שמאל שכחו שממשלות ישראל לדורותיהן הקימו את היישובים שעליהם חיים חצי מליון ישראלים". דיכטר התייחס לחוסר ההסכמה האמריקאי ואמר: "יש לישראל עניין רב מאוד שהידידה האסטרטגית הגדולה ביותר תבין את המהלך, אך ישנם לא מעט מעשים שישראל לא המתינה לאישור".

ריבונות גם בלי אישור אמריקאי. דיכטר. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

שר החוץ ממפלגת כחול לבן, גבי אשכנזי, אמר הבוקר בראיון לגל"צ: "תוכנית טראמפ היא הזדמנות היסטורית, התוכנית במלואה מדברת גם על הביטחון שלנו וגם בסוף התהליך על היפרדות מהפלסטינים, זה תהליך מדיני. קראנו את התוכנית, ואנחנו מקבלים אותה במלואה. זהו תהליך ארוך שצריך להתבצע תוך כדי דיאלוג, מבלי לפגוע ביציבות, ואנחנו בעיצומו", המשיך אשכנזי. "אני שר החוץ ואנחנו מתייעצים, ראש הממשלה מבין שאנחנו מחויבים לתהליך סדור ולא נעבור את זה בלי הערכת מצב של גורמי ביטחון".

לגבי הכרזה סמלית על ריבונות בעקבות התאריך המובטח אמר אשכנזי: "אני לא מעריך שזה מה שיקרה, זה צריך להיות מתואם גם עם האמריקנים. אני מניח שזה לא יקרה".

אשכנזי. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.