ותלמוד תורה כנגד כולם

אילולא שראינו בעינינו, לקחנו חלק והיינו שותפים, פשוט לא היינו מאמינים. "מה אהבתי תורתך, כל היום היא שיחתי". כל כך הם אוהבים, עד כדי כך היא שיחתם, שבזמן בו כולם כבר שובתים מתלמודם מספר שבועות, שגרת יומם של אלו עדיין סובבת סביב אהבתם.

לא היו ימים טובים לישראל כימים בהם תלמודי התורה ממשיכים בלימודם, הרבה אחרי שבשאר המסגרות הלימודיות כבר כבו האורות ואין פוקד את הכיתות. ימים בהם ניכר המבדיל הגדול בין קודש לחול, בין אור לחושך ובין ישראל לעמים.
"כיוון שגלו ישראל ממקומם, אין לך ביטול תורה גדול מזה". וברוך ה' יחד עם חזרתנו לארץ תורה חוזרת ללומדיה, אנו חוזרים אליה ובנינו בונינו חוזרים לנורמליות של חיים יהודיים שלמים, חיים אשר לעצמאות החומרית שיש בהם, נוספה גם עצמאות רוחנית.

אם ברגעי המפגש הראשונים אתה עומד משתומם על היקף הידיעות בתורה, המשניות הנאמרות על פה בטהרה והשקלא וטריא של דפים שלמים בגמרא, בהמשך המבט נתפס על ההבדל הפנימי והאיכותי, זה שלא ניתן למדוד, לספור ולשים בטבלה. זה לא שכאן יודעים בסוף שנה מאה משניות ושם רק חמש, זה לא שכאן משקיעים עשר שעות לימוד שבועיות בגמרא ושם רק שלוש. זה לא זה. הכול הפוך! הכול! אל מול העיסוק הבלתי פוסק והמביך בהכשרת התלמיד למרוץ החימוש בתארים שיניבו לו רווחה כלכלית ויהפכו אותו לחתיכה שראוי להתכבד ולהשוויץ בה, עומדת לה שאיפה מעולם אחר לגמרי, שאיפה מעולם עליון – שאיפה להכשיר אדם לצורתו המתוקנת, להיותו טוב וישר.

בתוך המציאות הכול כך מסובכת, מלוכלכת, קשה ומורכבת, הבנים הללו, שוודאי ילכו וירבו עד ש"כל בניך לימודי ה'", במהרה בימינו אמן, הם הינם כמים קרים על נפש עייפה, כמי מעיין מוכנים לטהרה. בימים בהם כולם תרים אחר 'בעלי נוגדנים' עתירי 'פלסמה' מתאימה, זכינו ואנו מוקפים בכאלה. תינוקות של בית רבן, ילדים תמימים וטהורים, שבעזרת טהרתם ותמימותם ימצאו תרופות למחלות התרבות, האוויר המורעל בציניות וקטנות ינוקה ואור חדש על ציון יאיר.

לו הייתי רוטשילד, טא דא דא דא דא דא דא דא דא דא… הייתי מקיים בהם "בכל מאודך", משקיע במוסדות שלהם, זו השקעה בטוחה; מגדלם ומרוממם על כל המעשים, הם חשובים ונצרכים לא פחות ולאין ערוך יותר מאלף גדודים; שירווח להם ויגדילו פעלים, ירבו ויעצמו מאוד מאוד בכל יישוב ובערים, "אתה תקום תרחם ציון" עת יבואו טהורים. אם יש גדיים, בעזרת ה' עוד יהיו לנו תיישים.

 

 

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.

2 replies on “ותלמוד תורה כנגד כולם”

יישר כח. אבל למה להנגיד אחד מול השני? למה אי אפשר לשבח את הטוב, מבלי לעקוץ את כל אותם ביה"ס שעושים כהבנתם לגדל אנשים יר"ש?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.