מעצבים פתרון לחופש הגדול

עיצוב הבית • טור מלא דמיון וילדים לקראת החופש הגדול • עם המעצבת טלי גולד

"כמעט הכל אפשר בחופש הגדול
אולי ניסע לכפר בחופש הגדול
לרוץ שם בקציר בחופש הגדול
וקצת לקצור חציר בחופש הגדול

הכל הכל אני יכול
כי זה החופש הגדול…"

מתוך שיר שכתבה המשוררת נעמי שמר.

כילדה, גם לי הייתה תחושה שהכל אפשרי בחופש הגדול. כל כך הרבה תוכניות שרקמתי במהלך השנה הוכנסו לתוך המגירה והמתינו בסבלנות עד לבואו של החופש הגדול.

השנה, החופש הגדול הגיע במהירות הבזק. רובנו עדיין מתאוששים מפסק הזמן שנכפה עלינו הר כגיגית וכמו שחמי, שיחיה, אומר: כל תוכנית היא בסיס לשינויים!  ואני רק יכולה לדמיין את הילדים פותחים את מגירת החלומות שלהם בחצי חיוך, וסוגרים אותה בתחושת ספק החמצה ספק תקווה . נו…שיעבור כבר  הזעם ויגיע הרגע לחופש אמיתי.

אבל אנחנו, שעברנו את פרעה, נעבור גם את זה ובהצלחה! אנחנו מאמינים שכל מה שקורה לנו לטוב הוא!

כיצד, עם כל המגבלות נוכל לעזור לילדים שלנו ולנו לצלוח את החופש הגדול ולהיות מאושרים? הסוד טמון במשחקי הדמיון.

מחקרים רבים מוכיחים לנו שלמשחקי הדמיון ישנה תרומה גדולה לשלומו הנפשי של הילד ולהתפתחותו בכל התחומים. המחקרים אף מראים שישנו קשר ישיר בין משחקי הדמיון, לבין הצלחתו של הילד בהישגיו האקדמיים בעתיד. משחקי דמיון עשירים מפתחים את התפקודים הניהוליים של הילד, ויבואו לידי ביטוי ב: שיפור זיכרון העבודה, הקשבה, איפוק, מציאת פתרון יצירתי לבעיות, יכולת שליטה עצמית, התמדה, שיפור בביצוע מטלות, ועוד…

תפקידנו כהורים, לנתק עד כמה שאפשר את ילדינו מהמסכים ולאפשר להם להתחבר אל האני הפנימי שלהם, כדי שיוכלו לצאת למסע בנבכי מחוזות הדמיון. כי הרי "האושר לא נמצא במרחקים ולא מעבר לים, כי אם בתוך לבו של האדם פנימה" (הרמב"ם).

נשמע מופרך? ליקטתי עבורכם מספר רעיונות פשוטים שתוכלו לאמץ הקיץ הזה.

אחד האלמנטים הבסיסיים והחשובים בפיתוח עולם הדמיון  הוא ידידנו הטוב- הספר!

צרו פינה שקטה ובה מגוון גדול של ספרים עם תמונות, רצוי להעמיד אותם על מדפים נגישים כאשר הכריכה הצבעונית בולטת, תאורה מתאימה ומרבץ של כריות לנוחות מקסימלית.

כך יצרה המעצבת מיכל מייזליש פינת קריאה באווירה נעימה ומזמינה.

צילום: יאנה דודלר

ליאת ברנק, מסטודיו אליאה, מייצרת שטיחי משחק ע"י הדפסת לוחות משחק על משטחי  פי.וי.סי, בנושאים שונים.

השטיחים קלים, נוחים לשימוש ,מתנקים במהירות ויכולים להתאים לכל חדר בבית. ניתן להזמין אותם בגדלים ולפי העדפה אישית.

התמונה באדיבות Alea Design Studio
התמונה באדיבות Alea Design Studio

יפעת טרון ,מנהלת יח"צ בחברת "גולדשטיין טפטים" מחזקת את הרעיון ומוסיפה: "הטפטים מובילים את בחירת הקונספט העיצובי בחדרי הילדים, אך הם מזמן כבר לא רק תמונה על הקיר. הטפטים תורמים לאינטראקציה, ומשתלבים במשחקי הדמיון של הילדים. את הטפטים אפשר למצוא בכל נושא ובכל תחום עניין ויכול להשתנות עם הזמן בהתאם לגיל ולצורך. וכל זה בהשקעה תקציבית נמוכה יחסית".

התמונה באדיבות "גולדשטיין טפטים". הילדים יכולים להדביק מדבקות על הטפט
באדיבות "גולדשטיין טפטים". הטפט משתלב במשחקי הדמיון של הילדים

כשמדברים על משחקי דמיון, איך אפשר בלי ארגז תחפושות? בחדר זה התבקשתי לעצב פינה בחדר לילדה מתוקה שחולמת להיות בלרינה. הקשיבו לחלומות של ילדיכם וריכזו עבורם תחפושות ואביזרים בהתאמה, ובמקרה זה, ככל שיש יותר פריטים -שמח יותר. קחו בחשבון ארגז גדול מספיק לתחפושות, אוסף של בגדים ישנים, נעליים, אביזרים משלימים, בובות ומראה.

עיצוב, סטיילינג וצילום: טלי גולד

הסטודיו " סיפור בעץ" ,מהישוב נעלה, מייצר ערכת בנייה מעץ טבעי. הערכה מגיעה בתוך ארגז עד 120 חלקים מחורצים. הילדים משתמשים ביצירתיות ובונים מודלים פרי דמיונם.

צילום: אלירן אביטל

המעצבת ליטל, מסטודיו גרינברג עיצוב פנים, עיצבה חדר ילדים ובו קיר טיפוס לצד מרבץ ישיבה ופינת יצירה. "רצינו לצאת מהקופסה ולהעניק לילד מקום משלו לפרוק אנרגיות. הילד נהנה לטפס עד למעלה ופשוט לעזוב ידיים ולעשות צניחה חופשית. ההשקעה הוכיחה את עצמה."

חשוב להכניס אלמנטים אתגריים אצל ילדים. ללמד אותם שליפול ולקום זה חלק מהמשחק, ושהם צריכים  לנסות שוב ושוב עד שמצליחים. כך הם לומדים התמדה, הצבת יעדים, התגברות על מכשולים ומגלים על עצמם יכולות שלא הכירו קודם לכן בעצמם.

עיצוב: גרינברג עיצוב פנים • ביצוע קיר טיפוס: גרביטי בלוק • סכריות מודולריות: קמפ דוד ישראל • צלמת: דנה סטמפלר

המעצבת נועה סביר, מזדהה עם המצב, ומתארת חלק מתהליך העבודה: "רציתי לייצר אזור משחק בחדר ילדים בעלות מינימלית, משהו שכל אחד יכול לייצר בעצמו, ושעדיין יתכתב  עם העיצוב של החדר. סימנתי באמצעות סרט מסקנטייפ, קונטור סביב החלקים שאני רוצה לצבוע. ובעזרת צבעי לוח גיר, צבע מגנט ומברשות מתאימות יצרתי לוח יצירה. הדירה נמצאת בתל אביב ומשם הגיעה  ההשראה האורבנית לציור עצמו. הנוף העירוני שנשקף מחלון החדר נמצא על הקיר במרומז".

שתפו את הילדים ותנו להם לקחת חלק בתהליך היצירה, זה ממש ימקסם את החוויה.

התמונה באדיבות המעצבת נועה סביר
עיצוב וצילום: נועה סביר תכנון ועיצוב פנים

המותג Amandala kidsbedroom יצרו את מיטת הקומותיים: "אמנדלה בינק האוס". זוהי מיטת קומותיים בעיצוב מודרני ומקורי. המיטה נראית כמו ביקתה ואידיאלית למשחקים דמיוניים. המיטה איכותית מעץ אורן מלא, צבועה בצבעי מים לא רעילים ומשתלבת בצורה מושלמת בחדר הילדים.

צילום: איתי בנית

המעצבת מורן קמה, מספרת על השיקולים העיצוביים בבחירת הפונקציות שבחדר הילדים: "בחדר הממ"ד שהוסב לחדר ילדים, הוקצה מקום ליצירת פינות שונות ,המעודדות מיומנויות של משחק סוציאלי, יצירה וקריאה .עיצוב החדר משקף את הגישה המונטסורית. גישה שמעודדת עצמאות, תוך הנגשה מלאה לחפצים. נבחרה פלטת צבעים המשרה רוגע ושלווה עם מאפיינים של עץ וחומרים מהטבע ליצירת חמימות."

עיצוב: מורן קמה- סטודיו להלבשת הבית. צילום: סיגל בר אל

משחקי הדמיון פורצים גבולות גם אל תוך החלל הציבורי .

המעצבת נועה סביר, יצרה פינת משחק שהיא חלק מחלל הסלון. בשעת משחק, הפינה נפתחת לשולחן יצירה ומכילה תאי אחסון לצעצועים וספרים. ובשעת הערב אחרי שהילדים הולכים לישון, הפינה נאספת ,השולחן נסגר ,קוביות האחסון המודולריות חוזרות למקומן והסלון נראה מסודר להפליא.

צילום: טל ניסים

כך זה נראה במצב סגור ובמצב פתוח.

ואל לנו לשכוח שילדים ,כמונו  המבוגרים, זקוקים גם לזמן של בטלה ומנוחה .זמן להרגעות והטענת מצברים.

כך שילבו בחלל הציבורי, צוות המעצבות אביטל ושירה , ערסל מקרמה והגשימו חלום של בעלת הבית.

צילום: דעאל סבטיה

אז שיהיה לכולנו קיץ בריא וחופש מהנה וקל!

טלי גולד- תכנון, עיצוב והלבשת הבית.

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.

16 replies on “מעצבים פתרון לחופש הגדול”

מקסים טלי!
נהנת לקרוא כל רעיון עיצובי שלך, קל וחומר כתבה בנויה כולה בסגנון כתיבתך ואיסוף רעיונותיך המיוחדים והכל כל שימושיים! תודה!

חיזקו ואימצו כול מה שניתן ליצר ולעשות עם ילדים מבורך רק לא מסך בהצלחה ילדה שלי טלי גוד אני אימא הכי גאה

הטור מעניין מאוד ומסוגנן היטב.
לוחות המשחק על משטחי פי וי סי, ערכת הבניה מעץ, קיר הטיפוס, פינת המשחק בסלון , הערסל ממקרמה, ציור על הקיר, מיטת הקומותיים ופינת המשחק הכוללת ארגז תחפושות ואביזרים שונים, הינם רעיונות אדירים לפינות ישיבה שהוצבו ע"י מיטב המעצבים.
היצירות הללו מעניקות לילדים השראה ומוטיבציה ענקית לשחק, לדמיין ולהנות בחופש הגדול.
שבריאות טובה, שמחה והנאה ילוו את ילדינו ונכדנו האהובים.

כתבה מצויינת!
עשירה בפתרונות ורעיונות יצירתיים ליצירת מרחב פונקציונלי, נעים, מהנה ומזמין.
עוררת בי חשק לעשות שינויי קלים בעיצוב מחדש של חדר הנכדים אצלי בבית.
כל הכבוד טלי:)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.