עושים את החופש לגדול: קיץ של הורים וילדים

על המשפחה שלנו ועלינו | טור מבית המכון הישראלי למשפחה

הנה הוא הגיע: החופש הגדול, שבתור ילדים אנחנו חולמים עליו, ובתור הורים לא תמיד. בטח לא השנה, אחרי תקופה ארוכה שבה כולנו היינו בבית, ותקופה שמתקרבת שלא ברור איך היא תיראה…

אז נכון, אנחנו מעדיפים לעשות דברים בחיים מבחירה, אבל לפעמים הקב"ה דוחף ומגדל אותנו דרך אילוצים או הכרחים. כמה נקודות לנוער ולהורים היקרים, כדי שהחופש הגדול יהיה באמת חופש גדול.

נקודות לנוער שיצא לחופש:

1. נכון, חופש הוא זמן מורכב שאין בו מסגרת. יחד עם זאת הוא גם זמן מאד טוב להתבונן על עצמנו, לשים לב רגע מה קורה בתוכנו. אין עומס, ויש זמן לעצור רגע ולשים לב. קודם כל נשים לב מה נקודות החוזקה ומה נקודות החולשה. כולנו בנויים משניהם יחד, והשאלה היא איך אנחנו מתמודדים איתם. איך עם נקודות החוזקה אנחנו פועלים טוב, ואיך אנחנו משפרים ואיך מנתבים את נקודות החולשה.

2. כשיש חופש – אין מרחב ברור, וזה מאפשר לבחור במקומות שלא שמנו לב אליהם, או שלא יכלנו להגיע אליהם בזמן שגרה. רצוי ללמוד את הבחירות שלנו. מאיזה מקום אנחנו בוחרים: מהילד שבי? מהרצון לחיות ולפרוץ? מההרגל? עם איזה בחירות אני מרגיש טוב ועם איזה פחות? איך אני מקבל החלטות בצמתים יומיומיים ובצמתים משמעותיים יותר? כך נקבל תמונה בהירה שתלווה אותנו בהמשך הבחירות בחיים.

3. נבנה לו"ז כל שהו, לא ניכנס לחלל ריק. זה חופש, לא צריך כל שעה למלא בלו"ז, אך רצוי שיהיה לו"ז לפחות של שבועות. כשיש חלל, צריך בכל יום להמציא מחדש את העשייה, וזה קשה מאד.

צילום: הדס פרוש, פלאש 90

ולהורים, שתי נקודות:

1. חופש זה זמן שהילדים יותר בבית. עוד לפני שנחשוב איך אנחנו מייצרים להם חופש יעיל ולא מבוזבז, נשים לעצמנו מטרה להיות שם איתם, להיות שם בשבילם. נהיה איתם במקומות שחשובים להם, במקומות שהם רוצים אותנו. והם רוצים אותנו מאד.

2. ואז גם ניתן מקום לסמכות ההורית שלנו, ולביטחון שהם מחפשים בנו. נדבר איתם על הרצונות שלהם בחופש, על הקשיים שהוא מביא איתו ונבנה איתם ביחד חופש יעיל, טוב ומקרב.

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.