חשיפה: ביזיון החיילים הדתיים ב-"תאג"ד" – בשיתוף מלא עם צה"ל

מאז יום חמישי האחרון, בו שודר פרק פוגעני ומביך של הסידרה "תאג"ד", סוערות הרוחות בציבור הדתי לאומי. כעת אנו חושפים: צה"ל מקיים שת"פ הדוק עם הסידרה – ואף הקצה בסיס ומסוק לצילומים

החיילים ה'סרוגים', בהווה, בעבר, וככל הנראה גם בעתיד, הם מטובי לוחמי וחיילי צה"ל. המוטיבציה לשירות מלא ואיכותי גבוהה במיוחד, וכמחצית ממסיימי קורס קצינים האחרון היו חובשי כיפות סרוגות.

עם זאת, בשנים האחרונות מתמודדים חיילי, רבני ונציגי הציונות הדתית עם גל עכור של הכפשות על 'הדתה' ו'השתלטות', וכן עם שורת שינויים בצבא שפגעו בהם, במישרין או בעקיפין. בין אלו ניתן למנות את 'פקודת הזקנים' שבשנים האחרונות נאכפת באופן חריף שמביא פעמים רבות חיילים למצב בו עליהם להתגלח בעל כורחם ובניגוד לאמונתם, וכן שילוב החיילות במקומות חדשים ומתחדשים, כגון במערך השריון ובמערכים לוחמים נוספים. גופים רבים פועלים בציבור בכדי "להציל" את החיילים החילוניים מה"הדתה" בצבא.

צילום: רויטרס

כעת הצטרפה סדרת "תאג"ד" לרשימת הדה-לגיטימציה. בפרק האחרון החליטו יוצרי "תאג"ד" להציג 'יום כיף' בו הובאו חיילי הפלוגה למעיין עין הנצי"ב. מפקד הפלוגה הדתי הודיע כי חיילות יורשו להיכנס בלבוש מלא בלבד – הוראה שעוררה זעם וויכוחים בקרב החיילות. כשנשאל לסיבה אמר המ"פ כי כיון שקבוצה קטנה של חיילים דתיים שנכחו במקום "צריכים שיכבדו אותם" ו"חוששים מהפיתויים", לא יוכלו הבנות להיכנס בלבוש לא צנוע. המפקד גם החל לצטט באופן מתריס את פקודת השירות המשותף. חייל דתי שנכח במקום צועק כי "את צריכה להגיד תודה שאת בצבא בכלל, ידעת שזה איסור "לא יהיה כלי גבר על אישה?""

בהמשך, כשחיילת עוברת בלבוש לא צנוע סמוך לחיילים הדתיים, אחד החיילים פשוט זורק עליה בקבוק וצועק עליה.

המציאות, כפי שיודע כל מי ששרת בצה"ל, רחוקה מרחק שנות אור מהסצינה המנותקת שהוצגה. למעשה, חיילים רבים מספרים כי כשנערכים ימי כיף – הם פשוט לא לוקחים בהם חלק, בכדי להימנע ממצבים של חוסר צניעות. התגובות בציבור הדתי זועמות, וחיילים רבים הביעו תחושות פגיעה אישית בעקבות הפרק ההזוי.

כעת אנו חושפים כי מאחורי "תאג"ד" עומד שיתוף פעולה הדוק ביותר עם לא אחר מאשר צה"ל בעצמו. הצבא פתח בפני יוצרי הסידרה בסיס שעבר התאמות מיוחדות לצורך הצילומים, וכן תרם לצורך הצילומים מתקנים ואמצעים, ביניהם שימוש במסוק (!) לצורך צילום סצינת חילוץ פצועים. זאת ועוד, יוצרי ושחקני הסדרה קיבלו 'שיעורים' ברפואה וכן בהכרת גזרת רמת הגולן בה מתרחשת עלילת הסידרה מגורמי רפואה צה"ליים. נושא נוסף עליו קיבלו ב"תאג"ד" שיחות רקע ממפקדים רלוונטיים הוא מבצע "שכנות טובה" שקשור גם הוא לעלילה.

בשיחה עם חדשות 24/6 הסבירו הגורמים הצבאיים כי הם קיבלו את התסריט בקוים כלליים אך לא היו מעורבים בכל פרט ביצירת הסדרה. עם זאת, סרבו הגורמים הממונים בצבא על השת"פ עם "תאג"ד" לומר כי בעקבות הפגיעה הקשה שחשים רבים בציבור הדתי הם ישקלו את המשך השת"פ בעתיד.

מסוק לצילומים. צילום: דובר צה"ל

צעירים רבים בציבור הסרוג זעמו על מה שתיארו כפגיעה בהם והצגתם כ'מדיתים' ומציקים בצבא. בקבוצת הוואצאפ של ארגון הסטודנטים 'הפורום לאקטיביזם יהודי' לדוגמה, תיארו רבים את הפרק המדובר, ואף שיתפו קישורים של קטע ממנו שעלה לרשתות – אך הורד כעבור זמן קצר.

נ', המשרת ביחידה מסווגת בשומרון, סיפר בשיחה עם 24/6: "בתור חייל שחווה יום יום את השאלות האלה של החיים המשותפים ביחד, והקשיים שבהם מנסים כל הזמן לכבד אחד את האחר על דעותיו ואמונותיו השונות, אני מרגיש פגיעה, ומזועזע מכך שצה"ל מגחיך את כל העבודה המשותפת הזאת, פוגע בערך הרעות ומכפיש בבוטות אותי כחייל דתי. ולא רק זו אלא מעביר מסר לכלל המלש"בים שאולי לא פגשו חייל דתי עדיין- שהם יהרסו להם את הכיף בשירות".

קצין מילואים בכיר, מגיב לעובדה שצה"ל הקצה מסוק לטובת הסדרה המכפישה: "לא יאומן. כמפקד של אלפי לוחמים אני נאלץ להתחנן כדי לקבל הקצאת מסוק לצרכי אימונים. וכאן סדרה בזיונית כמו 'תאג"ד' שכל כולה התפרקות ערכים, ויחסי מרות וניצול – מקבלים עולם ומלואו מצה"ל. כיהודי חילוני וכמפקד – אני מתבייש."

65 חיילים, מכל זרועות צה"ל, התאגדו והצטרפו לקובלנה שהוגשה לפני מספר דקות לנציב קבילות החיילים, בה הם קובלים כנגד דובר צה"ל הדי זילברמן. בקבילה נכתב בין היתר:

"כחייל יהודי שומר מצוות, אשר חי ומנהל את ארחות חייו על פי השולחן ערוך וההלכה, נפגעתי עמוקות מהתנהגות יחידת דובר צה"ל. נתקלתי בקטע מהסדרה "תאג"ד" אשר מציגה חיילי צה"ל בחיל הרפואה המשולבים ביחידה קרבית בה גם משרתים לוחמים דתיים. ניכר שיוצרי סדרה זו זוכים לשיתוף פעולה מלא מצה"ל (צילומים בבסיסים צבאיים, שימוש בכלי נשק, כלים רכב צבאיים ואפילו מסוק צבאי של יחידת 669). בסצנה המדוברת הוצגו מפקד הפלוגה הדתי והלוחמים הדתיים בצורה מגוחכת ונבדלת אל מול חיילות וחיילים חילוניים, כאילו הם מבזים אותם ונוקטים באלימות כאשר התנאים הדתיים (המופרכים) לא מוענקים להם בזמן שחיה פלוגתי".

האם הלחץ הציבורי יגרום לצה"ל לשקול את המשך שיתוף הפעולה עם הסדרה הפוגענית בעתיד, בשונה מהעמדה בה הוא מתבצר כעת?

צילום: אביר סולטן, פלאש 90

מארגון 'צו 1' נמסר בתגובה:

"תחקיר אתר 24/6 חושף תמונה מזעזעת על יחס יחידת דובר צה"ל לטובים שבלוחמינו. מדובר בפגיעה חמורה באמון הציבור הדתי בדובר צה"ל, שהפך בשנים האחרונות למכונת יחסי ציבור לשקרים ולאג'נדות אנטי יהודיות. יחידת דו"צ מתנהלת כאילו היתה יחידה חיצונית לצבא בכך שהיא נותנת יד להשתלחות שקרית ומעוותת בטובי לוחמיה. אנו קוראים לרמטכ"ל אביב כוכבי להגן על החייל הדתי, לתחקר עמוקות כיצד הביא דובר צה"ל תא"ל הדי זילברמן את יחידתו לשפל מדרגה שכזה, של ירי בגבם של חיילים דתיים, המשרתים במסירות ושומרים על אורח חיים יהודי. על הרמטכ"ל להכניס את מערך הדוברות של צה"ל לתכנית הבראה ושיקום מעמיקה, שתשקם את אמונו של הנוער ושל ציבורים רחבים בצבא".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה:

"לא מוכרות קבילות בנושא. מדובר בסדרה עלילתית שנעשתה בשיתוף דובר צה״ל, אשר כלל – שיחות רקע אודות תפקיד הלוחמים, התאג״ד ומקצוע הרפואה, וכן בימי צילום נקודתיים בבסיסים. הסדרה מציגה מגוון של דמויות ואירועים עלילתיים כחלק מהיותה סדרת דרמה. צה״ל הוא צבא העם וככזה מכבד את כלל משרתיו. כתיבת התסריט והעלילה נעשתה על ידי חברת ההפקה, ללא מעורבות אנשי דובר צה״ל".

 

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.

8 replies on “חשיפה: ביזיון החיילים הדתיים ב-"תאג"ד" – בשיתוף מלא עם צה"ל”

מתחילים בזה שלא צריך לנצח
אח"כ מצרפים נשים לתפקידי לוחמה כי אם כבר אז למה לא שיוויון,
ואז- שכל כך הרבה כסף נשפך על דבר מיותר לפחות נשתמש בו ל"תרבות ופנאי"..
היה ראוי לסיים את הכתבה עם הסיבה שבגללה לא מקימים וועדת חקירה..

החיילים הדתיים והחילונים שיודעים את האמת, צריכים להתאחד לשבות ולהפגין עד שבודקים לעומק איך קרה דבר קרה ואיך לא יקרה שוב בעתיד.
השנאה של המיעוט כ'כ מלבה ומסיתה שחייבים לעצור ולהבהיר שאלו מיעוט קטן בלבד!!!

להיפך אתם לא מיוחדים והמדינה לא שלכם אז תתחילו לקלוט את זה. נמאס כבר מהסדרות השמאלניות האתאיסטית הבועתיות והמסיתות שלכם. ומההשתמטות וההתבכיינות השמאלנית שלכם.

העיקר אתה שופע פה אהבת ישראל.
איזה צביעות.
שים לב אני פונה אליך ולא מכליל
ומתייחס למעשה נקודתי ולא לזהותך בכלל
צא ולמד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.